Krajniak: politikai megrendelésre történt Kotleba pártja betiltásának javaslata

„Rossz dolog, ha a főügyész azt követően tesz javaslatot egy politikai párt felszámolására, hogy Robert Fico kormányfő és Andrej Danko házelnöke nyíltan arról beszélnek, hogy fel kell lépni azon bizonyos párttal szemben. Folyosói pletykákból tudjuk, hogy volt ott egy ilyen megrendelés. Úgy vélem, hogy ez a lépés elhamarkodott volt, és csak mártírt csinál belőlük” – nyilatkozta a Marian Kotleba vezette Mi Szlovákiánk Néppárt (¼SNS) feloszlatására tett javaslat margójára Milan Krajniak, a Család Vagyunk (Sme rodina) ellenzéki párt tagja.
Bugár Béla, a kormánykoalíciós Most-Híd elnöke elutasította, hogy politikai megrendelésről lenne szó, egyúttal arra figyelmeztette Krajniakot, hogy az ¼SNS feloszlatásának javaslata jogi, nem pedig politikai kérdés. „Ha Jaromír Èižnárnak meggyőződése, hogy jogi szempontokat tekintve mindezt meg kell tennie, akkor megteszi. Ami a mi feladatunk, hogy azok az emberek, akik a felszámolt pártban tömörültek, egy másikban többé már ne egyesüljenek. Az ¼SNS abszolutista hatalmat akar, vagyis lerombolni mindazt, amink van, s ez rossz. Éppen ezért jogunkban áll védekezni, de ez nem fajulhat a koalíció és az ellenzék közötti adok-kapokká, mert akkor semmi értelme” – mondta Bugár.
Krajniak hangsúlyozta, hogy nem fasiszta és az ¼SNS nézetei számára gusztustalanok. „De, ha most nem védjük meg a vélemény szabadságát, akkor holnap majd a Sme rodinát tiltják be, mert szemben állunk Brüsszellel. Vagy olyan szabályok érvényesek itt, hogy arról, egy vélemény ostoba-e, az emberek a választásokon döntenek, vagy valaki más dönt erről. Ha megengedjük azt, hogy még azelőtt feloszlatjuk az ¼SNS-t, hogy tagjait szélsőséges bűncselekmény elkövetésén érnék és elítélnék, akkor én amondó vagyok, hogy a következő választások után az Irány-Szociáldemokráciát (Smer-SD), a Szlovák Nemzeti Pártot (SNS) és a Most-Hidat oszlassuk fel, mert ennek az államnak ugyanolyan problémát jelent az extrém tolvajlás és a korrupció” – mondta Krajniak.
A Sme rodina alelnöke elismeri, hogy a szélsőségesség Szlovákia egyik fő problémája. „Azonban ez a szélsőségesség abban áll, hogy szociális értelemben véve szélsőségesen igazságtalan ország vagyunk, ahol az embereknek el kell adósodnia, hogy átlagos életszínvonalon élhessenek. Itt 20 éve nem foglalkoztak az embereket kínzó problémák megoldásával. Õk nem azért szavaznak Marian Kotlebára, mert fasiszták, hanem azért, mert nem értenek egyet azzal, ami itt történik. Ahhoz, hogy az emberek megbízzanak a rendszerben, a politikusoknak tartaniuk kell magukat az ígéreteikhez” – hangsúlyozta Krajniak.
Bugár szerint Kotleba pártjának térnyerése egyfajta frusztráltsággal magyarázható. „Ha az emberek állandóan azt hallják az ellenzéktől, hogy minden, ami van az korrupció, akkor ne csodálkozzunk, hogy nő a frusztráció. A Szlovák Tudományos Akadémia (SAV) 2016-ban végzet felmérést, amelyet a 2008-as felmérés eredményeivel vetett össze. A 2016. évi felmérésben többen mondták azt, hogy csaknem minden politikus korrupció által érintett. Amikor azonban arról kérdezték őket, hogy tapasztaltak-e korrupciót, akkor 2016-ban kevesebben voltak, mint 2008-ban. Én nem állítom, hogy nincs korrupció, de ezt be is kell bizonyítani” – jegyezte meg Bugár.
A Most-Híd elnöke szerint a jelenlegi kormányzat nem ludas a szélsőséges eszmék térnyerésében. „Valóban az a probléma, hogy 25 évvel a rendszerváltozást követően sem lettek megoldva bizonyos problémák. Kotleba abban nőtt fel, hogy az állam nem foglalkozik a roma kérdéssel. Most már foglalkozik vele. Ez a kormány a roma problematikát is igyekszik megoldani, s az extrémizmussal szemben is igyekszik fellépni” – zárta le a kérdést Bugár.