Központi nyilvántartás létrehozását szorgalmazzák a végrehajtók
„Az adósok gyakran érvelnek azzal, nem tudták, hogy végrehajtás alatt állnak, s ezért nem működtek együtt a végrehajtóval, illetve nem igyekeztek adósságukat minél hamarább rendezni“ – mondta Miroslav Paller, a Szlovák Végrehajtói Kamara (SKE) elnöke.
A központi végrehajtási nyilvántartás bevezetése a vállalkozói szférára is kedvező hatással lenne. „A vállalkozók egészen biztosan értékelnék, ha üzleti partnereik hitelképességéről egy hasonló intézmény segítségével meggyőződhetnének, s így elkerülhetnék a kellemetlen meglepetéseket“ – mutatott rá Paller. A nyilvántartást a bankok is használhatnák, jobban meg tudnák ítélni ügyfelük hitelképességét. „Az adósságspirál felpörgése, mikor a polgár az egyik hitellel próbálja fedezni a másikat, gyakran az első lépés a személyes pénzügyi katasztrófához“ – jegyezte meg a végrehajtói kamara elnöke.
A nyilvántartás emellett abban is segíthetne, hogy reális képet kapjunk a szlovákiai végrehajtásokról. „Kamaránk számtalan, többnyire különböző statisztikai adatokat igénylő kérvényt tart nyilván, melyekben adatokat kérnek a végrehajtási trendekről. Mivel nincs nyilvántartás, a szükséges adatokat sokszor lehetetlen összegezni, ezeket ugyanis többnyire a bíróságok vagy a konkrét eljárást folytató végrehajtók vezetik, akikből jelenleg 345 tevékenykedik Szlovákiában” – mutatott rá Paller.
A központi nyilvántartás mellett a Szlovák Végrehajtói Kamara hosszabb ideje próbálja meg elérni, hogy a végrehajtókat elektronikus úton, kerületi alapon jelöljék ki. Véleményük szerint ez jelentős korrupcióellenes eszköz lehetne, segítené a végrehajtási folyamat átláthatóságát, valamint a hitelező és az adós közötti egyenlőtlen viszony kiegyensúlyozását.
A parlament tavaly hagyta jóvá a végrehajtási rend módosítását, amely lényegesen nagyobb igényeket támaszt a égrehajtókkal szemben. Egyebek mellett újdonság, hogy a bírósági végrehajtókat versenytárgyalás útján választják ki, illetve új ellenőrző mechanizmusok léptek életbe. A jogszabály másik részét, amely magát a végrehajtói eljárást szabályozza, az igazságügyi minisztérium a múlt év végig szerette volna elkészíteni, ám előterjesztése csupán az idei év első felében várható.