Közgyűlést tartott a Most-Híd
"A mentőcsomagról szóló szavazás egyben Szlovákia helyéről és pozíciójáról szóló szavazás is, szavazás arról, milyen lesz a jövőbeni Európa. Mi támogatni fogjuk" - jelentette ki Bugár Béla, a Most-Híd elnöke szombaton Kassán, a párt országos közgyűlése utáni sajtóértekezleten. Elmondta: a közgyűlés ebben a kérdésben egyértelmű álláspontra helyezkedett, s felelősségteljesebb hozzáállásra szólította fel az összes koalíciós képviselőt is. "Szlovákia jövője szempontjából kötelességünk, hogy felelősségteljesen viselkedjünk, és hozzájáruljunk az Európai Unió és az euróövezet stabilizációjához" - szögezte le a pártelnök.
A szlovák kormánykoalíció pártjainak álláspontja a második mentőcsomaggal kapcsolatban megoszlik. A liberális Szabadság és Szolidaritás (SaS) partnereivel ellentétben határozottan ellenzi a görögök újabb megsegítését. A koalíciós képviselők és a kormány hétfőn közös tanácskozást tartanak, hogy megpróbálják megtalálni a kiutat. Bugár úgy látja: várhatóan napirendre kerül az a javaslat, hogy a miniszterelnök iránti bizalmi szavazást kössék össze a mentőcsomagról szóló szavazással. Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer) a héten a koalíció korrupciógyanús ügyei miatt nyújtott be bizalmatlansági indítványt a parlamentben Iveta Radièová miniszterelnök ellen - erről jövő héten kedden szavaz a törvényhozás A közgyűlés ezzel kapcsolatban semmiféle kötelező erejű határozatot nem fogadott el. A Most-Híd elnöke ugyanakkor hangsúlyozta: pártja képviselői kiállnak Radièová mellett, s nem fogják támogatni az ellenzéki bizalmatlansági indítványt.
A sajtóértekezleten Bugár bírálta az SaS-t, amely szerinte politikai pontok szerzésére használja a görögök megsegítésének kérdését. "Ez helytelen" - vélekedett a pártelnök, aki egyben a szlovák parlament alelnöke is. A Most-Hídban a pártelnök szerint nincs belső feszültség. A pártnak jelenleg mintegy 4500 tagja van, a magyarok és a szlovákok aránya hét a háromhoz. A közgyűlés tárgyalásai magyar nyelven zajlottak le, a szlovák résztvevőknek biztosították a tolmácsolást.
Bugár a kongresszuson értékelte az előző Közgyűlés óta eltelt időszakot, és kitért a kormánykoalíción belüli helyzetre is, amely bonyolult az euró védelme érdekében előirányzott intézkedések miatt. A kongresszuson szót kaptak a párt kormánytisztviselői is, köztük Rudolf Chmel miniszterelnök-helyettes, aki az elmúlt kormányzati ciklus egyik fő eredményként jelölte meg, hogy 4 millió euróra sikerült emelni az idén a kisebbségi kultúra támogatását.
Nagy József környezetvédelmi miniszter az árvízvédelmi óvintézkedéseket jelölte meg tárcája prioritásaként. Sikerként tekint a több ezer új munkahely létesítésére a hosszú távon munkanélküliek számára. Megemlítette többek között a készülő természet- és tájvédelmi törvényt - melynek szerves részét képezi a Tátrai Nemzeti Park kerületesítése -, valamint a Tisztítsuk ki Szlovákiát! projekt sikerét.
Simon Zsolt, földművelésügyi és régiófejlesztési miniszter az Egyszerű emberek által gyakorolt individualista politizálás veszélyességére hívta fel a figyelmet. Beszédének második részében a miniszter a tárcájában elért eredményekről, valamint a jövőbeli céljairól számolt be.