Közel öt százalék az idei áremelkedés
A statisztikai hivatal adatai szerint az év első hat hónapja alatt az árak 3,6 százalékkal emelkedtek. Leginkább az élelmiszerek lettek drágábbak, esetükben az áremelkedés mértéke elérte a 6,8 százalékot. A víz, villany és a gáz ára átlagosan 4,2 százalékkal emelkedett. Ezek azok az áruk, illetve szolgáltatások, amelyekre a családi költségvetésből havonta a legtöbbet kell fordítanunk. Ebből egyenesen következik, hogy a drágulást leginkább a kispénzűek és a nyugdíjasok érzékelik.
„Azokban a háztartásokban, amelyek kevés pénzből gazdálkodnak, az alapvető élelmiszerek megvásárlása és a lakással összefüggő számlák kifizetése után nem marad egy cent sem" - ismerteti az aktualne.sk portál Eva Sadovská, a Postabank elemzőjének elemzésének eredményét A szakember szerint valamilyen szintű „luxust" azok a családok engedhetnek meg maguknak, amelyekben több a munkavállaló, így nagyobb a bevétel.
Eva Sadovská elmondása szerint míg egy átlagos nyugdíjas havi bevételének több mint felét költi élelmiszerre és otthona fenntartására, addig azokban a háztartásokban, amelyekben többen keresnek, csak az összbevétel legfeljebb 43 százalékát. Ahol a családtagok munkaviszonyban vannak, a havi bevétel 9 százalékát fordítják ingázásra, s ez az arány emelkedni fog. A tömegközlekedésben az év első félévében 5,7 százalékos drágulás következett be, és ez a tendencia az év másik felére is jellemző lesz.
¼ubomír Koršòák, az UniCredit Bank elemzője úgy véli, hogy az elkövetkező hónapokban a piaci szolgáltatások és a szabad forgalmazású áruk drágulására is fel kell készülni. A szlovák banki elemzők szerint az év végére 4,5 százalékos lesz az áremelkedés mértéke.