Közel kétezer ember tüntetett a kettős állampolgárságért
Több tucat felvidéki település képviseltette magát a rendezvényen, Nagykapostól Debrődön, Rimaszombaton, Ipolyságon át Pozsonyig. A nagygyűlést civil szervezetek kezdeményezték, melyek egyben aláírásgyűjtést folytatnak a kettős állampolgárság intézményének ismételt bevezetéséért.
A felszólalók hangsúlyozták: a kettős állampolgárság visszaállítása nem magyar, hanem össztársadalmi ügy Szlovákiában. „Azt akarjuk, hogy olyan állampolgársági törvény legyen újra Szlovákiában, amely a polgár szabad döntésére bízza, fel kívánja-e venni más ország állampolgárságát is a szlovák mellé. Arra ösztönzünk mindenkit, magyarokat és szlovákokat, hogy írják alá a petíciót a Fico-féle törvény megszüntetésért, az európai szokásokhoz való visszatérés érdekében” – fogalmazott a tiltakozó nagygyűlés szervezője-szóvivője, Boldoghy Olivér, az Egy Jobb Komáromért Kezdeményezés képviselője.
Gubík László, aki ki elsőként jelentette be nyilvánosan, hogy felvette a magyar állampolgárságot, beszédében kiemelte: mindenkinek ki kell állnia az alkotmányosság mellett, lehetőségeinek megfelelően. Az ő dolga - mint mondta - a „tett" volt. Újra megismételte: készen áll végigjárni az utat, melyet választott, s azt is elmondta, csalódott a magát demokratikusnak hirdető szlovák kormánykoalícióban is, mert nem semmisítette meg az értelmetlen, minden polgárának ártó törvényt.
Less Károly, az Egy Jobb Komáromért Kezdeményezés aktivistája leszögezte: nem szabad kételkedni abban, hogy egy kicsi, ám bátor csoport képes változtatni a rossz állapoton, amilyen a demokratikus és emberi jogok csorbulása. Azt mondta, a felvidéki magyaroknak meg kell fogalmazniuk, mire van szükségük, létre kell hozniuk saját „nemzeti tanácsukat” és önkormányzatukat, mert fennmaradásuknak ez a záloga. Nem igazodni kell, hanem elemi szükségletekre politikai programot alapozni - hangoztatta.
A szlovákiai katolikus egyház képviseletében Karaffa János emlékeztetett: Szent Ciril és Metód örökségét sokan félreértelmezik Szlovákiában, hiszen a két szent nem kizárólagosságot hirdetett, hanem azt szorgalmazta, hogy mindenki saját nyelvén szólíthassa meg Istent. Utalt arra is, hogy nagyon sok megoldatlan probléma van a felvidéki magyarság életében, többek között a nyelvhasználat korlátozása és a magyar hívek érdekeit sértő egyházmegyei felosztás.
Fekete Vince, a szlovákiai református Keresztyén Egyház főgondnoka reményét fejezte ki, hogy a szlovák politikai vezetők az őszinte ima hatására jobb belátásra térnek, és megszüntetik a jogsértő állapotot.
Óriási taps fogadta a pódiumon Miroslav Kusý professzort, aki abszurdnak nevezte a szlovák állampolgársági törvényt. Az alkotmány - mint mondta - egyértelműen fogalmaz: senki nem fosztható meg akarata ellenére állampolgárságától. Kusý professzor elárulta: a nagygyűlésen maga is aláírta a kettős állampolgárság visszaállítása érdekében elindított petíciót. Hozzá hasonlóan a kora esti órákig további 1 700 személy adta aláírását a követeléshez. Ezzel együtt a petíciót támogatók száma meghaladta az ötezret.
Grigorij Mesežnikov politológus beszédében abnormálisnak nevezte, hogy megfosztják állampolgárságuktól azokat, akik Szlovákiában élnek, dolgoznak, adóznak az államnak, és itt szeretnének maradni, csupán azért, mert felvették egy másik ország állampolgárságát is. A szlovák politológus nyilvánosan felszólította a parlamentet, legközelebbi ülésén korrigálja a rossz állampolgársági törvényt.
Samu István, a Via Nova ifjúsági csoport alelnöke arra mutatott rá, hogy az állampolgársági törvény célja a megfélemlítés, ehhez asszisztál a szlovák belügyminisztérium. „Ez a törvény most már nem csak Fico törvénye, hanem Radièová törvénye is” - figyelmeztetett. A magyarok - mint mondta - egyenrangú polgárként, szabad emberként akarnak élni, akik maguk döntik el, akarnak-e jogi köteléket létesíteni nemzetükkel is. Felolvasta a követelésüket megfogalmazó petíciót, melyet a tömeg „támogatjuk” felkiáltásokkal fogadott.
Hatalmas ovációval fogadták Pásztor Istvánt, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnökét is, aki beszédében rámutatott: Szerbiában, amely nem tagja az Európai Uniónak, 20 ezer személy kérte a magyar állampolgárságot, és senkinek eszébe nem jut megfosztani szerb állampolgárságuktól azokat, akik elnyerték a magyart, s tőle sem követeli a szerb állam, hogy magyar állampolgársága miatt mondjon le tisztségeiről. Azt is kifejtette: nekik autonómiájuk, saját önkormányzatuk van, ehhez az ottani magyaroknak önmagukat nyíltan fel kellett vállalni. Azt mondta: a legfontosabb megérteni, hogy egy-egy ügy nem egyetlen ember, vagy egy tüntető csoport ügye, hanem egyénenként mindenkié. Pásztor István bejelentette azt is, hogy a VMSZ egyedüli partnere és stratégiai szövetségese Szlovákiában a Magyar Koalíció Pártja. A magyar nemzeti közösség érdekeit csak magyar szervezet tudja magyar nyelven megfogalmazni és képviselni - hangoztatta a VMSZ elnöke.
Feszty Zsolt, a nagygyűlést szervező Te Ügyed Kör nevében azt hangsúlyozta: fel kell vállalni a szlovákiai magyar közösség érdekeit és szükségleteit szem előtt tartó autonóm politikát. Vannak kérdések, amelyekben megalkuvásnak, kompromisszumnak helye nincs. Ezek közé sorolta az önkormányzást és a kollektív bűnösséget máig éltető Beneš-dekrétumok eltörlését, az általa sújtottak erkölcsi és anyagi kárpótlását. Feszty a magyar állampolgárság felvételét természetesnek tekinti, s azt is kifejtette: mindenki a maga módján kezelje ezt a kérdést, hiszen egyetlen más olyan törvény nincs a szlovák jogrendben az állampolgárságin kívül, amely pénzbírság terhe alatt kötelezné a szabály megszegőjét arra, hogy feljelentse önmagát.
Berényi József az MKP elnöke beszédében hangsúlyozta: el kell utasítani, hogy a szlovákiai magyarokkal riogassanak folyamatosan Szlovákiában. „Észre kell vennünk, és ki kell mondanunk, hogy mi, ma élő szlovákiai magyarok ugyanolyan politikai vádlottak vagyunk, mint a kollektív bűnösséggel sújtott apáink és anyáink a 2. világháború után. Csak ma nem dekrétumokban ítélnek el bennünket, hanem nyilatkozatokban, parlamenti határozatokban, újságok hasábjain" - szögezte le a pártelnök azokra a bírálatokra célozva, amelyeket a magyar állampolgárság igénylése miatt és jogaik érvényesítése érdekében kell a felvidéki magyaroknak elviselniük. Tarthatatlannak nevezte, hogy ülhet a szlovák parlamentben szlovák-svájci, vagy szlovák-orosz állampolgár, lehet gazdasági államtitkár egy svéd-szlovák kettős állampolgár, csak magyar-szlovák állampolgárokat nem akarnak látni Szlovákiában. Hozzátette, mi magyarok „nem akarjuk szétverni az országot, hanem építeni akarjuk, úgy, hogy közben felvehessük egy másik EU-ország állampolgárságát“.
A rendezvényen fellépett Zsapka Attila, Vadkerti Imre, Derzsi György, valamint Szarka Tamás és Szarka Gyula, a Ghymes zenekar vezéralakjai. A műsort Boldoghy Olivér és B. Kovács Ildikó vezették. A rendezvényt senki és semmi nem zavarta meg, a szép számban megjelent rendőröknek nem akadt dolguk. A szimpátiatüntetés méltóságteljes légkörben, a himnusszal ért véget.