Közel 550 millióra dagadt az egészségügy adóssága
Legmagasabb az állami kórházak adósságállománya, amit az egészségügyi minisztérium azzal indokol, hogy azokban végzik a legköltségesebb beavatkozásokat. Viszont a számlák kiegyenlítése a többi egészségügyi intézménynek is gondot jelent - derül ki az egészségügyi tárca jelentéséből.
A 13 egyetemi kórház adósságállománya az elmúlt éven 111 millió euróval gyarapodott, pillanatnyilag eléri a 442,41 millió eurót, ami 40 millióval több, mint egy évvel korábban. Az adósság gyarapításához csupán két intézmény, a Nyitrai Egyetemi Kórház, illetve a Kassai Egyetemi Kórház és Gyermekklinika nem járult hozzá. Az állami kórházak leggyakrabban a gyógyszerekért és a speciális orvosi segédeszközökért tartoznak, de az alkalmazottak egészségügyi és szociális járulékait sem fizetik rendszeresen.
„A folyamatos eladósodás növekedésének fő okát a kórházak működési költségei folyamatos növekedésében kell keresni... A helyzetet bonyolítja, hogy a biztosítóktól származó hozzájárulással szemben magas és folyamatosan emelkedik a személyi költségek részaránya, a gyógyszerekre és orvosi segédeszközökre, illetőleg az egészségügyi intézményekre fordított összkiadás” – állapította meg a minisztérium.
A kötelezettségek rendezése a belügyi és védelmi tárca intézményei (23,64 millió euró) számára is gondot jelent, csakúgy, mint a községek és megyei önkormányzatok (VÚC) hatáskörébe utalt, illetőleg nonprofit szervezetté átalakult intézmények (83,65 millió euró) számára. „A kórházak folyamatosan termelődő vesztesége negatívan befolyásolja az állami háztartás pillanatnyi alakulását is, középtávon pedig a jelentős kockázatot rejt magában” – figyelmeztet az egészségügyi tárca.
Az adósság nagyrészt az alkalmazottak magasabb fizetésének, illetőleg azoknak az európai irányelveknek köszönhető, mely a számlák lejártának határideje nem haladhatja meg a hatvan napot. „Általános problémát jelent a tény, hogy az egészségbiztosítóktól származó bejövetel nem fedi teljes mértékben a kórházak kiadásait... A kórházaknak a nem megfelelő infrastruktúra következtében kialakult rejtett adóssággal is meg kell küzdeniük, lévén, hogy e téren a beruházások már jó ideje alulméretezettek” – vélekedik a további támogatás szükségességére rámutatva a szaktárca.
Tomáš Druckner egészségügyi miniszter megerősítette, szeretné megszüntetni az adósságot, ami Szlovákia történelmében már a negyedik adósságrendezés lenne. Ennek szükségességére több állami kórház igazgatója is rámutatott.