Kotleba Tiso előtt tisztelegne a parlamentben – Nem járt sikerrel
„A házelnök betartja a házirendet, és nem látja okát annak, hogy véleményt nyilvánítson e párt PR tevékenysége kapcsán“ – közölte a parlament sajtóosztályának vezetője, Zuzana Èižmáriková.
Kotleba nyílt levélben követeli azt, hogy Danko iktassa be az ülés programjába az egyperces csendet, amelyet „a bírósági gyilkosságok és tévedések valamennyi áldozatának szentelnek“. Azt is írja, hogy 69 évvel ezelőtt április 18-án került sor a Szlovák Köztársaság első elnökének, Jozef Tiso papnak „szégyenletes bírósági meggyilkolására”.
Pavol Mešan, a pozsonyi Zsidó Kultúra Múzeumának igazgatója úgy véli, Kotleba viselkedése „provokáció és arcátlanság, aminek nincs helye a 21. században“. „Ez a fasizmus és a nácizmus újraélesztéséhez vezető út. A szlovák állam több mint 72 ezer polgárát küldte halálba, Tiso pedig elnökként mindezért közvetlen felelősséggel tartozik“ – hangsúlyozta Mešan. Hozzáfűzte: elképzelhetetlennek tartja azt, hogy ma Németországban nem csak a Bundestag képviselője, de bármelyik polgár megengedné magának azt, hogy a parlamenten keresztül szorgalmazná, adózzanak tisztelettel Adolf Hitler emlékének.
Tiso a II. világháború idején nemcsak egyetértett a szlovákiai zsidók gyűjtőtáborokba történő deportálásával, hanem a Szlovák Nemzeti Felkelés (SNP) kirobbanása után német katonai egységeket is küldött a felkelők ellen. A háború befejezése után Holicsba menekült, ahonnan az ausztriai Kremsmünster kolostorba ment, Altötting bajor kisváros kapucinus kolostorában bújt meg. Az amerikai titkosszolgálat vette őrizetbe, majd kiadták őt az újraegyesített Csehszlovákiának. Pozsonyban a Nemzeti Bíróság hazaárulásért halálra ítélte, 1947. április 18-án pedig felakasztották.