2014. november 23., 10:23

Kotleba első éve a megyei hivatalban – Mi változott?

BESZTERCEBÁNYA. Amikor Besztercebányán a választók Marián Kotlebát ültették a megyeelnöki székbe, sokan a polgári társadalom veszélyeztetettségéről és a radikális eszmék terjesztésének támogatásáról beszéltek. A szakemberek szerint a félelmek nem igazolódtak be.
„Az az érzésem, egyelőre semmi nem erősítette meg, hogy Kotleba megválasztása nagyobb radikalizálódáshoz vezetne“ – mondta az Aktuálne.sk portálnak Tomáš Koziak politológus. „A radikalizmus és a romaellenes hangulat terjesztése Kotleba számára nem elsődleges, csupán meglovagolta a hullámot, s erre alapozta programját“ – jegyezte meg hozzátéve: bizonyos politikai gondolatok terjesztésnek sikere attól is függ, mennyire képes az adott politikus a gyakorlatba átültetni őket. „Kotleba esetében kiderült, hogy olcsó és egyszerű megoldásai működésképtelenek, programjából pedig szinte semmit sem tud megvalósítani“ – magyarázta.

A szakértők szerint Kotlebát a legnagyobb valószínűség szerint a csalódott, főként a társadalom alacsonyabb rétegeiből való választók juttatták megyefőnöki székbe. Kifejezésre akarták juttatni véleményüket, miszerint a jelenlegi politikai paletta pártjai között nem látnak érdekeik érvényesítésére alkalmas politikai képviseletet. Koziak szerint ez nem történhetne meg újra, ugyanis csökkent a megyefőnök választói bázisa. „Természetesen ez attól is függne, ki lenne az ellenjelölt“ – jegyezte meg a politológus, aki szerint Kotleba ráfizet kontraproduktív lépéseire és politikai amatőrizmusára.

„A sajtó egész évben ontotta a hivatalról és a családi összefonódásokról, illetve a középiskolai, a kerékpárútvonalakkal és újabban a hajléktalanszállókkal foglalkozó projektek meghiúsításáról szóló híreket“ – értékelte a megyei elöljáró hivatali évét a Quo Vadis társulás munkatársa, Ingrid Kosová. Kotleba vezetésének és a feltételek be nem tartásának köszönhetően a megye ugyanis több európai uniós pályázattól esett el.

Kosová szerint a jelenlegi megyefőnök ígéreteiből semmit sem váltott be. Megyei elnökként tartott első beszédében a foglalkoztatottság és a közbiztonság növeléséről beszélt. „Az egyetlen jelentősebb formai változás a ´dress code´változása, a „Mi Szlovákiánk–Néppárt“ (ĽS–NS) felirattal ellátott zöld felsők megjelenése a hivatalban, illetve a sűrűbb hivatali atmoszféra és – főként a megválasztását követő néhány hónapban – a romaellenes hangulat erősödése” – nyilatkozta Kosová.

A múltban néhány szakember arra figyelmeztetett, hogy Kotleba olyan konkurencia lehet a megyei vezetők számára, akit majd megpróbálnak utánozni. Zuzana Kusá szociológus szerint Kotleba láthatósága és befolyása attól is függ, mennyire van jelen a vezető médiában. „Ha meg is jelenik róla bármiféle hír a sajtóban, azok csupán a megye lakosságát megkárosító határozatokról szóló beszámolók, semmi olyan, ami Kotlebát mint az emberek érdekében dolgokat megmozgató vezetőt népszerűsítené“ – magyarázta.

Kérdéses, hogy a megyei parlamentben nulla támogatással rendelkező Kotleba számára lehet-e a megyefőnöki szék ugródeszka a magasabb politika felé. Koziak véleménye szerint a párt számára a 2016-os parlamenti választások nem lesznek sikeresek. A Polis ügynökség legutóbbi felmérése azt mutatja, hogy csupán a választók 1,4 százaléka voksolna rájuk. „ Látszik, hogy egyszemélyes pártról van szó. A helyhatósági választásokon a jelöltjeik sorra leégtek“ – mutatott rá a politológus.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.