2016. november 20., 16:53

Kotleba, a korrupció és a sok botrány is hozzájárult a demokrácia romlásához

POZSONY. A Gazdasági és Szociális Reformok Intézete, az INEKO 80 jelentős személyiség közreműködésével készített felmérése szerint az utóbbi öt évben elsősorban a Gorilla- és a Bašternák-ügy elmaradt kivizsgálása, a korrupció büntetlensége, Marian Kotleba és pártja előretörése, továbbá a politikusok migránsválságra történő reakciója, a főügyész megválasztásának módja és az alkotmánybíró jelöltek ki nem nevezésének körülményei járultak hozzá a demokrácia romlásához Szlovákiában.
201611201705050.DEMOKRACIA_1-2.jpg

Peter Goliaš, a Gazdasági és Szociális Reformok Intézetének (INEKO) igazgatója elmondta: 80 szakember közül 35 a demokrácia mérsékelt, 17 nagyobb méretű, további 5 pedig jelentős mértékű romlásáról számolt be. Ennek ellenére 13 szakember elmondta: annak minősége se nem romlott, se nem javult, 8 mérsékelt, 2 pedig nagyobb méretű javulást lát, ám egyetlen közreműködő szerint sem történt jelentős mértékű javulás - olvasható a Webnoviny.sk internetes portál.

Az INEKO idén szeptember és október derekán a nézetformáló csúcspolitikusok és a civil ágazat, valamint a vállalkozói és akadémiai közeg, illetve a média és a közigazgatás szakemberei között vizsgálódott.

Az elektronikus kérdőívet a megszólított több mint 200 személyiség közül 81 töltötte ki, közülük 16 anonimitásban akart maradni. A válaszadásra felkért személyek között volt Konštantín Èikovský és Lukáš Fila, a  Denník N két munkatársa, továbbá Martin Dubéci, a Progresszív Szlovákiából, Samuel Marec blogger, Magdaléna Vášaryová politikus, Darina Malová politológus, Soòa Szomolányi szociológus, Grigorij Mesežnikov politológus, valamint a szélsőséges megnyilvánulásokkal foglalkozó Daniel Milo és Ján Mazák elnöki tanácsadó.

Egyetlen politikai párt sem képezi a demokrácia jelentős hozadékát

A szlovákiai demokrácia romlásához a felmérés alapján az utóbbi öt évben elsősorban a Gorilla- és a Bašternák-ügy elmaradt kivizsgálása, a korrupció büntetlensége, Marian Kotleba és pártja előretörése, továbbá a politikusok migránsválságra történő reakciója, a főügyész megválasztásának módja és az alkotmánybíró jelöltek ki nem nevezésének körülményei járultak hozzá.

A demokrácia virágzását legjobban az állammal kötött szerződések és a bírósági végzések közzététele, továbbá Andrej Kiska elnöki tevékenysége, Štefan Harabin meg nem választása az Szlovák Köztársaság Bírói Tanácsa (SR SR) és Legfelsőbb Bíróság (NS SR) élére, illetve a Denník N létrehozása és működése segítette.

Azonnali javulást hozhatna a Bašternák-ügy kivizsgálása, a nagy közbeszerzési pályázatok rendszeres felügyelete, az aprólékos vagyonbevallások közzététele, valamint a rendőrség, az ügyészség és a bíróságok függetlenségének megerősödése. A csúcspolitikusok közül a hazai demokrácia fejlődéséhez legnagyobb mértékben Andrej Kiska államfő járult hozzá, s ugyanez állítható a rendszert érintő változásokra és a hatalmon levők ellenőrzésére összpontosító civil szervezetekről is. Ellenben ahhoz legkisebb mértékben a kormány, a parlament és a főügyészség járult hozzá.

A szlovákiai demokráciát a felmérés alapján elsősorban a Kotleba – féle Mi Szlovákiánkért Néppárt (¼SNS) és a Boris Kollár-féle Család vagyunk (Sme rodina) gátolja. Inkább akadályozza, mint elősegíti annak virágzását a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) is. A demokrácia számára egyetlen politikai párt sem jelent komolyabb hozadékot. Mérsékelt hozadékot jelent a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH), a Szabadság és Szolidaritás (SaS), a Most-Híd, illetve az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek-Új Többség (O¼aNO-NOVA). Az autoritatív és nem szokványos politikusok népszerűségének növekedését főként az indokolja, hogy az emberek kiábrándultak a megszokott politikusok korrupciós ügyeiből s az oligarchákhoz és vállalkozói csoportokhoz fűződő viszonyaikból. Csalódottak amiatt is, hogy a megszokott politikusok nem hozták meg a várva várt rendet és igazságosságot, illetve amiatt is, hogy ők nem emelik a közszolgáltatások minőségét például az oktatás-, egészség- és igazságügy, valamint a biztonság terén.

Mely intézkedésekkel emelkedne a demokrácia nívója?

E téren a rövid idő alatt leghatékonyabbnak bizonyuló megoldásnak a Bašternák-ügy megbízható kivizsgálása, továbbá az egyes ágazatokon belüli, állami megrendelésekkel párosuló projektek hatékonyságának megfigyelése és értékelése, valamint a politikusok és magasrangú állami köztisztviselők aprolékos vagyonbevallásainak közzététele, illetve a rendőrség, az ügyészség és bíróságok működése függetlenségének megerősítése bizonyulna. Például az utóbbiakat azok független felügyeletével kellene elkülöníteni a végrehajtó hatalomtól, illetve törölni kellene az országos rendőr-főkapitány indokolatlan visszahívásának lehetőségét, s az Ügyészek Tanácsát az ügyészi közegen kívülről érkezők számára is meg kellene nyitni.

Hosszú távon a demokrácia javulásához az is hozzájárulhatna, ha a gyerekeket és az idősebb diákokat is jobban megtanítanák kritikusan gondolkodni és felfogni a demokrácia, valamint a rendőrség, az ügyészség és a bíróságok függetlensége, illetve ellenőrzése megerősítésének jelentőségét. Továbbá megértenék, hogy miként érhető el szintemelkedés a közigazgatás egyes szolgáltatásainak, így az oktatás- és egészségügy, továbbá a biztonság és a megbízható demokrata politikusok érkezése terén.

A felmérés célja a szakemberek szlovákiai demokrácia állapotával és a tekintélyes antidemokrata politikusok növekvő népszerűségével kapcsolatos álláspontjainak felmérése. Az egész felmérés megtalálható az INEKO oldalán.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.