Kormányalakítási keringő

Bugár Béla, a Most-Híd elnöke szerint, noha gyakorlatilag minden lépés megindokolható, egy a Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) való koalíció csak nehezen lenne megmagyarázható választóiknak, s azt biztosan negatív fogadtatás övezné. Mindezt azt követően fejtette ki a szlovák-magyar vegyespárt elnöke, hogy Andrej Kiska köztársasági elnökkel tárgyalt a március 5-i parlamenti választások eredményeit elemezve.
„A Szabadság és Szolidaritás (SaS), valamint az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek – Új Többség (O¼aNO-NOVA) is meghúzhatnák a széles, vörös vonalat. Akkor azonban már nem állna a kijelentés, hogy csak Bugárnak kell azt meghúznia" – nyilatkozta újságíróknak Bugár Igor Matoviè, az O¼aNO-NOVA vezetőjének azon kijelentését véleményezve, miszerint egy jobbközép kormány felállításának lehetősége annak függvénye, hogy Bugár hajlandó-e átértékelni a Szlovák Nemzeti Párthoz fűződő elutasító viszonyát.
Bugár állítja, az SNS-nek legyen bár szó egy jobbközép kormányról, vagy az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) vezette kabinetről, bent kell lennie a kormányban. A kulcsfontosságú tényezőnek a kormány stabilitását tartja, miközben egy Boris Kollártól, a Család Vagyunk-Boris Kollár (Sme rodina – Boris Kollár) párt elnökétől függő kormányt nem tartana szilárdnak. Elmondása szerint előbb analízisnek veti alá, mi a jó Szlovákia szempontjából, majd meghozza döntését.
Kollár: csak egy jobboldali kormányt támogatunk, de akár Kotlebával is tárgyalunk
Boris Kollár kifejtette, mozgalma a Család vagyunk – Boris Kollár 11 képviselője egy jobboldali kormány megalakulását támogatja, amelynek élén Richard Sulíkot, az SaS elnökét képes elképzelni. A legnagyobb katasztrófának egy szakértői kormányt tartana Andrej Kiska köztársasági elnök gesztorsága alatt. Kifejtette, kész minden egyes párttal tárgyalóasztalhoz ülni, beleértve a Marian Kotleba vezette Mi Szlovákiánk Néppártot (¼S NS) és a Smer-SD-t is, bár utóbb említett pártokkal nem tudja elképzelni az együttműködést.
"Mindent megteszek annak érdekében, hogy egy jobboldali kormány alakuljon meg" – mondta pozsonyi sajtótájékoztatóján Kollár, aki az előrehozott választások kérdésével nem kíván foglalkozni, szerinte ugyanis nem tenne jót a szlovák uniós elnökségnek.
Arra való hajlandóságát, hogy kész tárgyalóasztalhoz ülni a Kotleba vezette párttal, Kollár azzal magyarázta, hogy minden választót tiszteletben tart, így Kotleba szavazóit is. „Készen állunk tárgyalni mindenkivel, még Kotlebáékkal is, ha felszólít erre. Én mindenkivel találkozom. Nem Kotleba kedvéért, hanem a választók iránt érzett tiszteletből" - szögezte le Kollár. A Család vagyunk vezetője megerősítette, hogy informálisan már beszélt Sulíkkal, akit el tud képzelni egy jobboldali kormány miniszterelnöki posztján. "Sulík megérett, már nem számít újoncnak a politikában. Egy közgazdászról van szó, én pedig egy jobboldaliként gondolkodó ember vagyok, így a jobboldali pártokhoz állok közel" - mondta.
Kollár ugyanakkor azt is kifejtette, hogy ha létre is jönne egy jobboldali kormány, akkor sem lépne be abba, csupán támogatná azt. Elmondása szerint mozgalma támogatását egy külön szerződésben is kész szentesíteni, ám egy esetleges koalíciós szerződés aláírását elutasítja. Szavazataikért cserébe azon téziseinek elfogadását követeli, mint az emberek számára biztosítandó végrehajtói amnesztia. Közlése szerint mozgalmát nem foglalkoztatják a különféle tisztségek, amely ma arról is döntött, hogy ő lesz a frakcióvezető.
Danko: 50-50 százalékban oszlanak meg a vélemények a Smert és a jobboldalt illetően
Az SNS-ben 50-50 százalékban oszlanak meg a vélemények azt illetően, hogy vajon az eddig kormányzó Smerrel, vagy a jobboldali pártokkal kellene-e koalícióra lépni – fejtette ki a nemzetiek elnöke, Andrej Danko. Hozzátte: pártján belül ő tölti be a mérleg nyelvének szerepét, éppen ezért megfontolt döntést kíván hozni.
„Hozzám sem Robert Fico, sem Richard Sulík nem áll közelebb. Én az SNS választóihoz állok a legközelebb" – biztosított róla Danko, aki szerint pártjának ésszerű döntést kell hoznia, így minden parlamentbe jutott pártvezetővel kommunikál.
Danko ugyanakkor nem tartja a párton belüli széthúzásnak, hogy az SNS-ben megoszlanak a vélemények azt illetően, végül melyik oldallal lépjenek koalícióra. „A szociális szféra és a jobboldali pártok megítélését illetően is vannak nézetkülönbségeink” – magyarázta Danko, aki szerint minden azon áll vagy bukik, hogy ki lesz hajlandó meghallgatni az SNS elképzeléseit.
Az SNS elnök biztosított arról, hogy a Most-Híddal kapcsolatban nincsenek ellenérzései, Bugár Béla ugyanakkor egyelőre elutasítja a nemzetiekkel való együttműködés lehetőségét. „Én csupán jókra és rosszakra osztom az embereket, s nem az ilyen vélemények alapján" – mondta, majd azt tanácsolta a hosszú évek óta a politikai életben jelen lévőknek, tudatosítsák, hogy már megvoltak a lehetőségeik és az esélyeik.
A kérdésre, hogy elképzelhetőnek tartja-e, hogy az SNS ellenzékbe vonuljon Danko egy ígérettel válaszolt. „Kulcsfontosságú párt vagyunk, s megígérem, hogy mandátumunkat arra használom fel, hogy a józan ész visszatérjen a politikába. Meg kívánom őrizni a döntés szabadságát. Ha döntök, tájékoztatni fogok róla. Nem igyekszek minden áron a kormányba" – zárta le a kérdést az SNS elnöke.
Matoviè: Fico nyugodtan törölheti a számomat, főként Bugárra hárul kulcsszerep
Igor Matoviè, az O¼aNO-NOVA elnöke kijelentette, a kormányalakítással megbízott Robert Fico nyugodtan kitörölheti a számát mobiltelefonjából. Mindezt azt követően üzente a Smer-SD elnökének, hogy Daniel Lipšic társaságában Andrej Kiska államfővel beszélgetett a szombati választások eredményeit taglalva.
Az, hogy az O¼aNO-NOVA részét képezi majd-e az új kormánynak Matoviè szerint elsősorban Bugár Bélán és Andrej Dankón múlik. „Viszonyuk fontos tényező. Kérdés, hogy Bugár úr a kisebbik rosszat, a 4 évet karanténban töltő SNS-t, vagy a mega rosszat, azaz a Smer-SD-t választja-e. Ez a kulcspont. Ha ez a gordiuszi csomó kettévágásra kerül, akkor elmozdulhatunk. Elsősorban Bugár Béláé a kulcsszerep" – mondta Matoviè.
A kérdésre, hogy az esetleges előrehozott választások kihirdetése megfelelőbb lenne-e az O¼aNO-NOVA számára, mint a Smerrel való kormányzás, Matoviè azt válaszolta, ebben az esetben inkább az előrehozott választásokat mellett döntenének, ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy azokon Marian Kotleba pártja, az ¼SNS megerősödne, míg Radoslav Procházka pártja, a Háló (Sie) kiesne.
Lipšic saját elmondása szerint meglepődött azon, hogy a sajtó nagyobb csalódottsággal fogadta a választások eredményét, mint tette azt 2012-ben. „A mostani választások eredménye ugyan kacifántos és bonyolult, de jobb, mint volt 2012-ben" – szögezte le.
Matoviè és Lipšic is egyetértettek abban, hogy helyes döntés volt az államfő részéről eltekinteni Marian Kotleba meghívásától „Én nem ismerem az ¼SNS megválasztott képviselőit, de biztos vagyok benne, hogy mindannyian fasiszták. Marian Kotleba az" – zárta le Lipšic.
Procházka: az SNS-szel is létezik jobbközép kormány
Radoslav Proházka, a Sie elnöke személy szerint elképzelhetőnek tart egy olyan jobbközép kormányt, amelyben az SNS is helyet kap, fejtette ki mindezt azt követően, hogy letudta az Andrej Kiska államfővel való választások utáni találkozót.
Procházka szerint az, hogy egy ilyen kormányt végül sikerül-e megalakítani mindazon pártoktól függ, akik mandátumot kaptak. „Mindennemű további állásfoglalásunkat a köztársasági elnök lépéseihez igazítjuk" – jelezte előre Procházka, majd megismételte: pártja nem vesz részt a Smerrel való koalíciós tárgyalásokon.
„Mi egy stabil kormányt támogatunk majd, amelynek tényleges esélye lesz a kormányzásra. A konkrét felállást illetően annak függvényében tudunk nyilatkozni, hogy az elnök úr kit bíz meg a kormányalakítással, s milyen lefolyása lesz ezen tárgyalásoknak" - jegyezte meg Procházka. Ha Fico nem alakít kormányt, Richard Sulík következik a sorban, akivel a Sie már hajlandó egy asztalhoz ülni.
„Számunkra csupán akkor van jelentősége a kormányban való részvételnek, ha az a tartalom megvalósításának eszköze. Sőt, egy ilyen kabinet részünkről történő támogatásának még az sem kell kizárólagos feltétele legyen, hogy annak mi is részesei legyünk. Számunkra nem az a fontos, hogy tárcához, vagy miniszteri székhez jussunk, hanem, hogy bizonyos elképzelések megvalósuljanak" – szögezte le Procházka.
