2016. november 20., 18:39

Kolár Péter kapta a Pro Probitate – Helytállásért díjat

KASSA. Színházépítő és színházigazgatói tevékenységéért, valamint széleskörű kultúraszervező munkásságáért Kolár Péter, a Csemadok Kassai Városi Választmányának elnöke vehette át idén a Pro Probitate – Helytállásért díjat, amellyel a felvidéki magyarság jelentős személyiségének vagy szervezetének magatartását, közösségi helytállását jutalmazzák.
201611201822200.kol01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában

A díjat a kassai Kelet-Szlovákiai Galéria (volt Vármegyeháza) dísztermében adták át vasárnap.

Menyhárt József, a Magyar Közösség Pártja (MKP) elnöke ünnepi beszédében úgy fogalmazott: sorsokat, egész életpályákat jellemeznek az olyan kifejezések, mint a helytállás, kitartás, elhivatottság, rendíthetetlenség, eltökéltség. „Ma itt a Helytállásért-díj 2016-os átadásán mindez egy életművet jelent” – fűzte hozzá. 

Mint rámutatott, az ember élete során más-más módon áll helyt. Gyermekként tapasztalati úton tanul, diákként szembesül a mindenkori iskolarendszer által megalkotott elvárásokkal, megtanul teljesíteni, felnőttként helyt kell állni munkahelyén, családapaként példaképül szolgálni gyermekei számára. „Állampolgárként is kötelezettségek sokasága nyomja az ember vállát, kisebbségi sorsban pedig egy sajátosan édes tehet is visel: a nemzeti közösséghez tartozás nem könnyű, gyakorta az elsődleges jellemformáló erőt jelentő terhét” – fogalmazott az MKP elnöke.

A bársonyos forradalom néhány nappal ezelőtti évfordulója apropóján megjegyezte, az 1989-es fordulat elhozta az áhított szabadságot, ugyanakkor az is beigazolódott, a mindenkori hatalom sajátja, hogy ellenőrzése alá gyűrje az emberi szellemet. A mai felgyorsult világban sem sokkal jobb a helyzet. „Nem beszélhetünk szabadságról, egyenlőségről, amikor a gyakorlatban megkérdőjelezik alapvető jogainkat. S nem beszélhetünk helytállásról sem, ha nehezen kiharcolt nyelvhasználati és egyéb jogainkkal gyávaságból vagy lomhaságból nem élünk” – mondta Menyhárt József.

Hozzátette: az MKP elnökeként személyesen is igyekszik megismerni a magyarlakta régiókat. Kiemelte a polgármesterek munkájának fontosságát, amely „sok esetben a helytállás iskolapéldája”. Egyúttal hangsúlyozta, hogy a szlovákiai magyar közösség felemelkedése elképzelhetetlen határozott fellépés nélkül. „Egyénenként nem kell szeretnünk egymást, de nyilvánvaló, hogy a felvidéki magyar nemzeti közösség akkor, és csak is akkor képes építkezni, ha alapvető céljaiban – mint a magyar oktatás, kultúra, nyelvhasználat... – képes konszenzusra jutni. Ehhez pedig, tetszik vagy sem, párbeszédre van szükség” – szögezte le.

Mit jelent helytállni a Felvidéken emberként, magyarként? – tette fel a kérdést Menyhárt József. „Sziklaszilárd hitet abban, hogy szlovákiai magyarként értékeket adunk egy olyan országnak, amelyben nem kisebbséget, legfeljebb kevesebbséget alkotunk. Az egyéni önmegvalósítóson túl szolgálni egy olyan közösséget, amely egymást marva, gyöngítve gyakorta saját sírját is mélyíti. Egy értékkötött világban ellent állni az önsorsrontásnak, folyamatos küzdelmet a közöny és középszerűség ellen” – fejtette ki. „A Pro Probitate – Helytállásért díj igazi értékét az adja, hogy eddigi kitüntetettjei mindannyian így cselekedtek. Ma méltán bővül újabb névvel a sor” – hangsúlyozta Menyhárt József, s végezetül azt kívánta, hogy közösségünk tagjai önmagukban is megtalálják a díj alapértékeit.

Az MKP elnökének ünnepi beszédét követően Csáky Pál európai parlamenti képviselő bejelentette, hogy az idén a Pro Probitate – Helytállásért díjjal Kolár Pétert, a Csemadok Kassai Városi Választmányának elnökét tüntetik ki figyelemre méltó színházépítő és színházigazgatói tevékenységéért, valamint széleskörű kultúraszervező munkásságáért.

Bárdos Gyula, a Csemadok elnöke laudációjában emlékezetett, hogy az 1947-ben született későbbi színházigazgató, közösségszervező, tanár életének meghatározó állomása volt, hogy családja az 50-es években a Rimaszombathoz közeli Csízfürdőre költözött, ahol Kolár Péter megkezdte tanulmányait. „Itt találkozott olyan emberekkel, akik kitárták előtte az egész világot” – fogalmazott a Csemadok elnöke –, hisz húgával együtt ott ültek az akkor új szervezetnek számító Csemadok színjátszó csoportjának próbáin.

Mint a méltatásban elhangzott, Kolár Péter 1966-ban érettségizett a kassai magyar tanítási nyelvű ipariskolában, majd a pozsonyi Szlovák Műszaki Főiskola hallgatója lett. 1974-ben a Budapesti Műszaki Egyetemen szerzett gépészmérnöki és tanári oklevelet. Ezt követően Kassán tervezőmérnök, majd középiskolai tanár volt, 1980-1990 között a Csemadok Kassa-vidéki, illetve Kassa-városi titkára. 1990-ben átvette a Magyar Területi Színház kassai Thália Színpadának – amelynek létrehozásában ő is jelentős szerepet játszott – vezetését, s elérte annak önállósítását Kassai Thália Színház néven. Egy négyéves időszakot leszámítva 2011-ig volt a színház igazgatója. 1993-ban részt vett a Duna Televízió létrehozásában. 1997-ben a Csemadok elnökévé választották, a tisztséget 2000-ig töltötte be. Ezután visszatért a Thália Színház élére, Kassára, ahol jelentős szerepet játszott a Márai Stúdió létrejöttében. Ebben az évben választották meg a Csemadok Kassai Városi Választmányának élére, s a mai napig is betölti ezt a tisztséget. 

Kolár Péter munkásságát számos díjjal, elismeréssel jutalmazták. Egyebek mellett átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét, a Magyar Köztársaság elnökének aranyérmét, a Nemzeti Erőforrás Minisztériuma életpályadíját, a Magyar Művészeti Akadémia aranyérmét, Kassa Megye Önkormányzatának díját és Kassa Főpolgármesterének Díját.

A Pro Probitate – Helytállásért díj átvételét követően Kolár Péter köszöntet mondott családjának, a barátoknak és ismerősöknek, akik segítették munkáját. Mint kiemelte, a Pro Probitate – Helytállásért díjjal kitüntetettek névsora nagyszerű emberekből áll. „Én csak szerveztem, tettem, amit kell” – jegyezte meg. „Még sok tennivalóm van, s ez a díj is ebben erősít meg. A feladat a kassai magyarság felrázása, összekovácsolása, hitének visszaadása és elsősorban a fiatalok aktivizálása. Ugyanilyen fontos a különböző magyar szervezetek együttműködésének megszervezése, amelyre már több kísérlet történt, viszonylag csekély eredménnyel” – fejtette ki a díjazott.

A Pro Probitate – Helytállásért díjat 1994-ben alapították az MKP elődpártjainak  parlamenti képviselői a mártírhalált halt Esterházy János tiszteletére. Minden évben kiosztják ezt a díjat – Nagy János szobrászművész kisplasztikáját –, amellyel a felvidéki magyarság egy jelentős személyiségének vagy szervezetének magatartását, közösségi helytállását jutalmazzák.

201611201822200.kol01.jpg
Galéria
+5 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.