2015. szeptember 29., 19:57

Kizárják a Smert az Európai Szocialisták Pártjából?

POZSONY. Robert Fico idehaza egyre többet profitál a menekültválságból, ugyanez Brüsszelben csupán problémát okoz neki. „A muszlimoknak címzett szavai elfogadhatatlanok. A szociáldemokrácia nem tűrhet ilyen szemléletet“ – mondta a Robert Ficóval kapcsolatos állásfoglalás kapcsán az euroszocialisták volt vezetője, Hannes Swoboda. A tagság felfüggesztésére irányuló első lépés akár már holnap is napirendre kerülhet.
201509291804450.2g.jpg

Míg Robert Fico a menekültválság kapcsán tanúsított magatartásával idehaza egyre nagyobb népszerűségre tesz szert, Brüsszelben csupán problémákat okoz neki. Ráadásul az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője, Gianni Pitella egy hete arra szólította fel az Európai Szocialisták Pártjának (PES) elnökét, Szergej Sztanyisevet, hogy függessze fel az Irány (Smer) tagságát.

A tagság felfüggesztésére irányuló első lépésre akár már holnap is sor kerülhet. Egyre bővül azoknak az euroszocialistáknak a száma, akik a Smert nem tartják maguk közé valónak.

A frakció több képviselője szerdán kész vitát nyitni arról, hogy az Európai Szocialisták Pártja kezdje meg a Smer tagságának felfüggesztésére irányuló eljárást, amire akár már két héten belül sor kerülhet. A Smer képviseletét vezető Vladimír Maòka szerint ez nem következhet be. Véleménye szerint félreértésről van szó.

„Egy nappal a tagság felfüggesztését előirányzó kijelentés előtt beszéltem Pitella és Sztanyisev urakkal, s még csak jelzést sem tettek rá, bár hetente találkozunk. A döntést bizonyára hatalmas nyomás alatt hozták, de furcsának tartom, hogy mindez a szlovák féllel való kommunikáció nélkül történt” – nyilatkozta az Aktuality.sk internetes portálnak Maòka. Éppen ezért az elnökségi ülésen szeretné Szlovákia állásfoglalását és Robert Fico nyilatkozatát is elmagyarázni. Megjegyezte, hogy a párttagság felfüggesztésének folyamata egyelőre nem kezdődött meg.

„Ha meg is kezdődik, a másik félnek is kell, hogy legyen joga megvédeni magát. Bízom benne, hogy a kormányfőnek és pártelnöknek lesz esélye megnyilatkozni, ami ellenkező esetben igencsak különös lenne” – nyilatkozta a Smer európai parlamenti képviselője. Csak a vitát követően, tehát mindkét fél konzultációja után kerülhet sor a következtetésre: félreértésről volt-e szó, avagy sem.

Az euroszocialistáknak nem tetszik Robert Fico menekültválsággal kapcsolatos állásfoglalása. A frakció egykori vezetője, az osztrák Hannes Swoboda a szociáldemokráciával, mint olyannal egyenesen összeegyeztethetetlennek tartja. Miközben úgy véli, a botrány alapját nem csupán a kvóták kapcsán elhangzott kijelentések jelentik.

„Nem csak a menekültek befogadásának elutasításáról van szó, de a megfogalmazásról is. A muszlimoknak címzett szavai elfogadhatatlanok. Ilyen nézeteket a szociáldemokrácia nem tűrhet” – magyarázta Swoboda.

Robert Fico azzal védekezik, hogy a Gianni Pitella vezette S&D frakció javaslatának indoklásaként olyan kijelentéseket sorol fel, melyek nem igazak, s ő azokat sosem mondta.

„Robert Fico elhatárolja magát attól, hogy az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) kétségbe vonta volna a szociáldemokrácia értékeit és annak betartását. Ráadásul, a Smer-SD kizárására irányuló eljárás még nem kezdődött el, s a párt meggyőződése szerint nem is kerül rá sor“ – jelentette ki állásfoglalásában a párt szóvivője, ¼ubica Konèalová.

Az euroszocialisták egy alkalommal már felfüggesztették a Smer tagságát. Robert Fico első kormányzása idején ezzel fizetett a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párttal (SNS) és a Vladimír Meèiar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom – Néppárttal (¼S-HZDS) való koalíciós kormányzásért.

Ha netalántán újra ez lenne a Smer sorsa, szlovákiai helyzete egyáltalán nem szenvedne kárt – vélekedik a Felmérések (Prieskumy) ügynökség vezetője, Pavel Marchevský.

Ellenkezőleg, a menekült-téma növeli a kormánypárt népszerűségét. „Ráadásul olyan vélemények is napvilágot láttak, nem sikerül-e esetleg átvinniük azt, amivel 2012-ben sikertelenül próbálkoztak, hogy önállóan alakítsanak kormányt, ami a menekültválsággal kapcsolatos retorika nélkül lehetetlen lenne“ – vélekedik a politológus, aki szerint ugyanakkor nemzetközi szinten Fico elszámította magát.

„Az európai struktúrában erős pozíciót épített ki magának, ezért is lepte meg a tagság felfüggesztésére irányuló javaslat, amit személyes veszteségnek is tekinthet, vagy olyan kellemetlenségnek, melyre nem számított. Tekintettel a menekült-téma egyre növekvő népszerűségére, ez a választási preferenciák növelésének az adója” – értékelte a helyzetet Marchevský.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.