Kitoloncolhatják Boldoghyt?
Boldoghy Olivért már megfosztották szlovák állampolgárságától, ő azonban ezt a jogi helyzetet nem fogadja el. Ha elfogadná, beszolgáltatná iratait, személyi igazolványát, útlevelét és idegen állampolgárként az idegenrendészeten be kellene jelentenie szlovákiai lakhelyét. Mivel azonban Boldoghy ezt nem teszi meg, lényegében „jogi vákuum-állapot“ alakult ki, olyan a státusa mint egy pl. spanyol turistának“ – világította meg a helyzetet Lancz Attila. Ez a polgári engedetlenség klasszikus formája, folytatta a jogász, s arra is számítania kell a vállalkozónak, hogy ha nem adja le iratait meg is büntethetik, sőt biztosra vehető a pénzbírság.
Boldoghy Olivér ezután nem tudja igazolni magát, hiszen nincsenek „érvényes“ iratai, hiába nem adta le az eddigi szlovák igazolványait, azok már nem érvényesek – figyelmeztette a jogász.
A kerekasztal jogászai arra vállalkoztak, hogy gyakorlati tanácsokkal lássák el a Szlovákia területén élő magyar állampolgárokat, hogy ne lehetetlenüljön el teljesen az életük. Boldoghy Olivérnak is az a célja, hogy a polgári engedetlenség keretein belül, de az életét visszavigye a régi kerékvágásba, s ehhez szükségesek a jogi ismeretek és a támogatás.
„Hasznos volt az eszmecsere, sok fontos dolgot megtudtam, például azt, hogy a 90 napos határidő szeptember 21-től számítódik, tehát karácsony előtt, december 21-én jár le, ugyanakkor az európai állampolgárság intézménye jelentős védelmet jelenthet“ – mondta Boldoghy a Hírek.sk-nak.
A Hírek.sk kérdésére Lanc Attila elmondta, kitoloncolásra csak szélsőséges esetben kerülhet sor. Az unión belül állambiztonsági, közegészségügyi és közrendi okokra hivatkozva lehet valakit kitoloncolni a származási országába. Boldoghy esete azonban ebből a szempontból is különleges, hiszen ő most van a származási országában: szlovák állampolgárként született és csak 2011. szeptemberében vette fel a magyar állampolgárságot.