2018. március 18., 09:11

Kitart eredeti programja mellett a kormány

POZSONY. Vélhetően rendkívül gyorsan beterjeszti majd parlamenti jóváhagyásra programnyilatkozatát az új kormány. Többé-kevésbé ugyanis ugyanarról a dokumentumról van szó, amelyet a parlament 2016-ban hagyott jóvá. A koalíció működésének két éve azonban azt igazolta, hogy eltérően értelmezik a pártok az egyes pontokat. Ezt a köztük folyó viták is bizonyították.
201803171753050.kiska-pellegrini_01-strednaW.jpg


Az új kormányfő, Peter Pellegrini (Smer-SD) már a jövő hét elején bemutatja kormányát Andrej Kiska államfőnek. Az a parlamenti ülés, amelyen majd a kormányprogrammal foglalkoznak, kedden vagy szerdán lesz. Pellegrini csütörtökön jelezte, hogy nagy módosításokat nem tervez, konkrét részletekről pedig nem akart beszélni, megjegyezte azonban, hogy a választási ciklus félidejében történő átszervezésről, s nem választások utáni kormányalakításról van szó. "Feltételezhető, hogy programja jelentős része a már létező programnyilatkozatból indul ki“ – fejtette ki Pellegrini.

A Pravda napilap valamennyi koalíciós pártot arról kérdezte, hogy terveznek-e az új kormányprogramban valamiféle változást, s ha igen, akkor azok majd mely területeket érintik. A pártok egyike se sem felelt a kérdésekre. Andrej Danko, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) elnöke a képviselői grémium ülése után elismerte, a jelenlegi programot akarják folytatni, hiszen a koalíció összetétele változatlan. "Azt gondolom, hogy az általunk felállított valamennyi programpontot teljesíteni kell“ – hangsúlyozta Danko.

A nemzetiek szemében tüskének számítottak a távozó Lucia  Žitòanská igazságügyi miniszter (Most-Híd) egyes javaslatai. Probléma adódott a drogpolitika tervezett liberalizációja kapcsán is. A kormány programban kötelezte magát arra, hogy átértékeli a kábítószerekkel kapcsolatos büntetőjogi szabályokat, ám ez most az SNS ellenállásába ütközött. A kormány végül nem tárgyalt a törvényről.

Lucia Žitòanská és a nemzetiek közti feszültséget az ún. Isztambuli Egyezmény tovább fokozta. Az egyezmény fiókba került anélkül, hogy a társadalmi vita egyáltalán elkezdődött volna róla. Ez részben az SNS kritikájának az eredménye, de később a Smer is csatlakozott, elnöke, Robert Fico február végén elutasította a dokument ratifikációját.

Az SNS és a Most-Híd között az is vita tárgyát képezte, hogy Érsek Árpád közlekedési miniszter (Most-Híd) februárban beharangozta a településeket jelző kétnyelvű táblák cseréjét. Annak kapcsán a Most-Híd a programnyilatkozatra hivatkozott, amely szerint a kormánynak meg kell teremtenie a feltételeket a nemzeti kisebbségek fejlődéséhez az identitásuk megtartása és fejlesztése terén, beleszámítva az anyanyelvüket is. Az SNS nevében Anton Hrnko tiltakozott, aki úgy véli: a koalíciós szerződés keretét túllépő intézkedésről van szó, amely a kisebbségi ügyek terén status quót említ.

Forró témának számított a kulturális tárcához, illetve Marek Maïariè ex-tárcavezetőhöz (Smer-SD) tartozó TV-üzembentartási díjak kérdésköre is. A kormány programnyilatkozata az illetékek nagyságának optimalizációjáról szól, aminek célja a Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) hosszútávú finanszírozásának a biztosítása. Maïariè még 2016-ban jelezte az illeték 4,46 euróról 7 euróra történő emelését, az SNS erre nemet mondott és a koncessziós díjak eltörlése mellett kardoskodott.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.