2015. március 4., 15:17

Kiska: újra el kell nyernünk a polgárok bizalmát az Európai Unió intézményei iránt

BRÜSSZEL. Szlovákia polgárai nagyfokú bizalommal vannak az Európai Unió iránt – ezt Andrej Kiska mondta Martin Schulznak, az Európai Parlament elnökével folytatott megbeszélésen Brüsszelben. Bár az a benyomás, hogy az Európai Uniónak több problémája van, mint amennyit képes megoldani, ennek ellenére Andrej Kiska az uniót gazdasági nagyhatalomnak tartja, amelynek több önbizalomra van szüksége.

Az államfő szerint ha az Európai Unió készen áll az együttműködésre és a szolidaritásra, akkor tovább haladhat a megkezdett úton.

„Ahogy tegnap az Európai Bizottság elnökével folytatott tárgyalás után is elmondtam, ma megismétlem, engem személyesen nagyon nyugtalanít, hogy Európában egyre több az olyan politikus, akik szerint az Európai Unió problémát jelent.” Kiska ellenzi azt az álláspontot, amely szerint az EU erős vezetők segítségével elvezetheti az Uniót a megoldás bemutatásához.

Szlovákia polgárai erősen bíznak az EU-ban ugyanakkor és paradox módon az EU intézményei iránt egyre csökken a bizalom, ezzel kapcsolatban Kiska megállapította, hogy különösen az Európai Parlament esetében van szó ellentmondásról, hiszen a szlovákiai választók is hozzájárultak ahhoz, hogy az EP megszerezze közvetlen legitimitását. Az EP fokozatosan egyre fontosabb helyet kap az európai intézmények között. Ugyanakkor Szlovákia lakosai úgy érzik, az Európai Parlament távol van az életüktől, nem érzik, hogy problémáik összefüggenek az EP képviselőinek munkájával, azzal, milyen döntéseket hoznak. „Pedig az életünket meghatározó törvények nagy részét az Európai Unió intézményeiben Szlovákia teljeskörű részvételével alkotják meg” – hangsúlyozta a köztársasági elnök.

„Úgy gondolom, ez komoly probléma. Szerintem nem várhatjuk, hogy az emberek hosszú távon bizalommal lesznek az Európai Unió egésze iránt, ha nem bíznak meg az EU intézményeiben. Erről beszéltem ma az Európai Parlament elnökével, hogy az intézmények nemzeti szinten is segíthetnek, és tárgyalnunk kell erről, de a fő teher továbbra is az Európai Parlament képviselőinek vállát nyomja” – tájékoztatott Kiska.

Szerinte az Európai Parlament a jövő évben különös jelentőséggel bír majd Szlovákia szempontjából, amikor Szlovákia lesz az Európai Unió soros elnöke.

„Tudatosítjuk, hogy partnerség és az Európai Parlamenttel folytatott megfelelő együttműködés nélkül nem lehetünk sikeresek” – mondta Kiska.

Andrej Kiska és Martin Schulz a terrorizmus elleni védekezésről is tárgyaltak. Egyetértettek abban, hogy a kormányok felelőssége az egész Európai Unióban megfelelő biztonsági intézkedések elfogadása. Az egyes nemzeti parlamentek és az Európai Parlament felelőssége segíteni a kormányokat a terrorizmus és a terroristák ellen folytatott harcban. Az Európai Parlament feladata pedig az alapvető szabadságjogok és az életvitelünk védelme, hogy a lakosok biztonságban, de továbbra is szabadnak érezzék magukat az Európai Unión belül.


Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.