Kiska: az alkotmány elsősorban a közjogi méltóságokat kötelezi
„Az alkotmányhoz fűződő viszonyunkban az alázatnak és a felelősségnek kell vezetnie bennünket, hogy mindenki, aki köteles és jogosult az alaptörvény szövegével dolgozni, aktívan tevékenykedjen és úgy határozzon, ahogy azt az állam, az egész társadalom és valamennyi egyén érdeke megkívánja. Ha az alkotmányhoz fűződő viszonyunk így fejlődik majd, akkor az alkotmány napja országunk és annak lakosainak spontán ünnepévé válik" – fogalmazott Andrej Kiska.
A köztársasági elnök elmondta: tudatosítja, hogy a társadalom nagy része erre az államünnepre inkább formálisan tekint. „Nem az alkotmány elfogadásának a napja, 1992. szeptember 1-je volt az önálló Szlovák Köztársaság megalakulásának napja, de az alkotmány annak alapító okiratává vált, létezése első napjától kezdve köztársaságunk berendezkedésének meghatározó államjogi pillérét képezi“ – fejtette ki az államfő.
„Az alkotmány elfogadására ugyan nem úgy tekintünk, mint az újkori történelmünk hasonlóképp dicső és bátorságról tanúskodó pillanatára, a szlovák nemzeti felkelésre. Az azonban biztos, hogy az alkotmányban kifejezett államiságunk a felkelés vakmerő, emocionális, demokratikus és történelmünkben egyedülálló üzenetére is támaszkodik” – mondta Kiska. Ezzel kapcsolatban az 1989 novemberében történteket is megemlítette. „Bár a november 17-i évforduló a társadalomban a mai ünnepnél erősebb érzelmeket kelt, ám 1989 novemberének demokratikus eszméi a valóságban az alkotmányban is tükröződnek” – tette hozzá.
Végül az államfő leszögezte: az alkotmány olyan értékeket szavatol számunkra, mint az alapvető jogok, a jogállam és a kormányzás parlamenti formája. „Ezek közvetlen módon szólítanak fel arra, hogy minden nap tudatosítsuk: az alaptörvény – nem csak az alkotmány napján – mindenkit kötelez, főként a közjogi méltóságokat és az állami szerveket” – hangsúlyozta az államfő.