Kis mértékben orvosság, de nem mindegy, hogy készíti
Egy sportolókon végzett vizsgálat eredménye szerint a koffein közvetlen metabolikus hatást gyakorol az izmokra, ezáltal növeli az állóképességet. Kutatások bizonyítják, hogy a koffein csökkenti a depressziót és a béldaganatok kialakulásának kockázatát, növeli a sportteljesítményt, felelőtlenül fogyasztva azonban növeli a stresszt, a csontritkulás és a szívproblémák esélyét, olyannyira, hogy még hirtelen szívmegálláshoz is vezethet.
Dr. Pintér Tünde kardiológus, belgyógyász a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta: aki nem szokott hozzá a kávéhoz, és megiszik egy feketét, annak lehet szapora pulzusa, ritmuszavara, illetve vérnyomás-kiugrása. A rendszeresen kávézóknál azonban ezek a tünetek nem jelentkeznek.
Dr. Pintér Tünde a kávé egészségügyi hatásairól szólva elmondta azt is, hogy az fokozza az anyagcserét, s megerősítette, hogy a vastagbélrák, illetve a májzsugor kialakulását is csökkentheti. A depresszió szempontjából „kétélű fegyver”, egyrészt csökkentheti annak kialakulását, ugyanakkor pánikrohamot is kiválthat. A kardiológus kiemelte: magas vérnyomás esetén ha a beteg korábban kávézott, nem kell teljesen lemondania a feketéről, de nem mindegy, hogy mit és mennyit iszik, egy laza instant kávé fogyasztása a reggeli órákban általában megengedett. Akinek azonban gyomorpanasza, esetleg fekélye van, annak semmiképpen nem javasolt éhgyomorra kávét innia. Gyerekeknek és terhes nőknek pedig egyáltalán nem adható kávé, mert a magzat fejlődésére is káros hatással van.
Tóth Sándor, a Magyar Kávé Egyesület alapítója és alelnöke a műsorban elmondta: a különböző fajták, feldolgozási, illetve elkészítési módok függvényében 0,5 százaléktól 3,5 százalék koffeintartalomig rendelkező italokat lehet megkülönböztetni, így két csésze kávé között akár 6-7-szeres koffeindózis is lehetséges. Az arabica kávénak alacsonyabb a koffeintartalma, de ez a feldolgozás, a pörkölés során is befolyásolható, illetve nem mindegy, hogy milyen formában készítik el a kávét.
Tóth Sándor beszélt arról is, hogy amit koffeinmentes kávé is tartalmaz koffeint, csak csökkentett mértékben. Ezeknél a kávéknál a koffeintartalomnak 0,1 százalék alatt kell lennie. Hozzátette: az életkor, a testsúly, a táplálkozási szokások, a nem, sőt a nőknél még a menstruációs ciklus is befolyásolja, hogy a koffein milyen módon szívódik fel, és milyen hatást gyakorol a szervezetre.