Kijelölték a kettős állampolgársággal foglalkozó meghatalmazottakat
A magyar küldöttséget vezető Németh Zsolt külügyi államtitkár a találkozót követő sajtóértekezleten "nagyon jó hangulatúnak" nevezte az ülést. Elmondta: a kétoldalú vegyes bizottságok működése a jövőben új lendületet kap. A bizottság egyik első feladataként összefoglalják "a kényes kérdéseket", és ennek alapján ütemezik majd a teendőket.
Németh Zsolt és Peter Javorèík, a szlovák külügyi tárca államtitkára bejelentette, hogy kijelölték azokat a vegyes bizottsági tagokat, akik a jövőben a kettős állampolgársággal kapcsolatos egyeztetésért lesznek felelősek. Ezzel a feladattal magyar részről Pákozdi Csabát a nemzetközi jogi osztály vezetőjét, szlovák részről pedig Barbara Illkovát a szlovák tárca jogi osztályának igazgatóját bízták meg. Javorèík ennek kapcsán rámutatott: hamarosan elkezdődhet a kérdéskört rendező államközi szerződés javaslatának kidolgozása. Szlovákia - mint mondta - a két állam külügyminiszterei által június 1-én megkötött szándéknyilatkozatból indul ki, mely szerint a problémakört jogi tanácsadók szintjén kell megoldani. Rámutatott - a magyar fél többször elutasította a Szlovákia által előkészített megállapodási javaslatot. Kifejezte azonban szándékát és hajlandóságát a további tárgyalások iránt.
A szlovák-magyar vegyes bizottság tervei között szerepel a határ menti infrastruktúra fejlesztésének elmélyítése. Németh Zsolt az MTI kérdésére elmondta: prioritásként kezelik a Komáromot a szlovákiai Révkomárommal összekötő új híd tervének megvalósítását.
A magyar államtitkár reményét fejezte ki, hogy Pozsony és Budapest a kisebbségi kérdéskört illetően is felmutathat majd eredményeket. Németh a bizottság ülése előtt találkozott A. Nagy László kisebbségügyi kormánybiztossal. „Elvárjuk, hogy a kormánybiztos és csapata intenzíven dolgozik majd e téren” – közölte.
Németh Zsolt a révkomáromi Selye János egyetem tervezett leminősítésére is kitért. Elmondta: reményei szerint talán sikerül elkerülni, hogy az egyetlen szlovákiai magyar egyetemet főiskolává minősítsék le.
A találkozón szó esett még Szlovákia közelgő EU-elnökségéről. Peter Javorèík ezzel összefüggésben kiemelte: Pozsony nagyon kedvezően fogadta, hogy Budapest felajánlotta: megosztja a saját EU-elnöksége kapcsán szerzett tapasztalatait.
Ami a bilaterális kapcsolatokat érinti, Németh szerint elkészítették az eddigi tapasztalatok mérlegét – a problematikus és a pozitív kérdések összefoglalásával. "A közeljövőben egyfajta leltárt készítünk, én pedig feltételezem, hogy több pozitív tényről és fejlődésről beszélhetünk majd” – jegyezte meg a magyar külügyi államtitkár a találkozó után.