Kihallgatják Ficót a Matovièról szóló dokumentumok közzététele miatt

Gašpar kizárta annak a lehetőségét, hogy a rendőrség az említett dokumentumokkal már azelőtt rendelkezett volna, hogy azokat Fico átadta volna a rendőrségnek. "A kormányfő a rendőrségnek január végén adta át a rendelkezésére álló dokumentumokat. Ezekkel a dokumentumokkal a vizsgálótiszt rendelkezik, aki azokat kiértékelte. Tartalmuk alapján úgy döntött, hogy először Pavol Vandákot hallgatja ki, amit február 2-án meg is tett. A kihallgatás a Vandák úr birtokában levő valamennyi olyan dolog kiadásával párosult, amelyek összefügghettek az adott üggyel" - magyarázta Gašpar. A második kihallgatásra február 6-án, szombaton került sor, Gašpar szerint eljárási okokból volt szükség az ismételt kihallgatásra.
"A regionPress kft. ügyében az első kihallgatásra ugyanis eljárásszerűen került sor, mivelhogy az információk másféle könyvelési időszakot és teljesen más szubjektumot érintettek (Igor Matoviè – regionPress vállalkozás), ezért szükségessé vált a büntetőeljárásról szóló új rendelet kiadása, s annak kapcsán ismételten ki kellett őt hallgatni" – szögezte le az országos rendőrkapitány. Vandák második kihallgatásáról a sajtó is tájékoztatott.
"Hangsúlyozni akarom: a kft. ügyében a 2011 és 2015 közti időszakban kifejtett kereskedelmi aktivitást és az adóhivatallal szembeni viselkedést vizsgáljuk. Ez azt jelenti, hogy a rendőrség semmi esetre sem rendelkezett azokkal a dokumentumokkal, amelyeket a kormányfőtől kaptunk, s amelyek más szubjektumot és másféle időszakot érintenek" – tette hozzá Gašpar.
Úgy véli, hogy a rendőrség a Matoviè elleni eljárás során megfelelőképpen és nagyvonalúan járt el. Gašpar személyesen hívta fel Matovièot, akit arra kért, hogy működjön együtt a kihallgatás és a dokumentumok kiadása időpontjának kijelölése során. Mindkét Matoviè-ügyet, tehát a regionPress kft. könyvelésének elbírálását és az Igor Matoviè-féle regionPress-vállalkozás átruházását Gašpar tájékoztatása szerint a rendőrség törvényes eljárás útján, a büntetőtörvénykönyv alapján, az ügyészséggel együttműködve vizsgálja. "Nem igaz az, hogy a vizsgálatot olyan valaki irányítja, aki arra nem jogosult" – szögezte le a rendőrparancsnok. Hozzátette: az ügyhöz sokféle hazugság és féligazság kapcsolódik. Gašpar elutasította azt az állítást, hogy a rendőrség a kormányhivatal utasítására cselekedne. Gašpar mindazokat, akiknek tudomásuk van a vezető rendőrségi dolgozók törvénysértéséről, felszólította: azt haladéktalanul tudassák az illetékes szervekkel, tehát az ügyészséggel vagy a rendőrséggel.
Azt is elmondta: ő semmire sem utasítja a vizsgálótiszteket és az ügy lezárását sem parancsolta meg. Az erről szóló híreszteléseket hazugoknak és félrevezetőknek nevezte. „ Minden törvényes eszközt kihasználok saját személyem védelmére, azokat azonban most nem konkretizálom, azért, hogy ezen időszakban ne lépjek bele az egész ügybe" – ígérte meg Gašpar.
Azt is elárulta, hogy a rendőrség a parlamenti választásokig már nem nyilvánít véleményt a Matoviè-vállalkozás átruházása ügyében, mivel folyamatban levő kivizsgálásról van szó.
Az a tény, hogy Gašpar a sajtótájékoztató során semmiféle újságírói kérdésre sem volt hajlandó válaszolni, Matoviè jogi képviselője, Daniel Lipšic honatya szerint azt bizonyítja, hogy a rendőrség milyen érvelési kényszerhelyzetbe került. Gašpar Lipšic szerint többször is félrevezetett és hazudott. Arra is felhívta a figyelmet, hogy Vandák ismételt kihallgatása Fico azon sajtótájékoztatójának a másnapján történt, amelyen ez ügyről tájékoztatta a nyilvánosságot.
Lipšic azt gondolja, hogy a rendőrség minden műveletet nem a büntető-törvénykönyv szerint végez el. "Azzal ellentétes az a lépés, hogy a kihallgatásról szóló jegyzőkönyv másolatát a tanúk is megkapják. A másolatot csak a károsult és a vádlott fél kaphatja meg" - magyarázta Lipšic. Azt is gondolja, hogy a rendőrség Matoviètól nem a törvénnyel összhangban vette át a könyvelést Fenyves (Borov) községben. Hozzátette: a rendőrség nem jegyezte fel azt, hogy az egyes skatulyákban hány oldal található, ami a jövőben felvetheti a dokumentumokkal való manipulálás gyanúját. "Senki sem áll a törvény felett, s ha Igor Matovièot már nyolc éve adócsalással gyanúsítják, akkor már régen eljárást kellett volna indítani ellene. Mit csinál a rendőrség és az ügyészség akkor, ha a kormányfőnek pár nappal a választások előtt kell előhúznia ezt az ügyet, hogy a rendőrség végre lépjen?" – szögezte le Lipšic. A választások előtti hetekben megnyitott ügyet célzott politikai akciónak tartja.
"Ha ez ügyben valaki bűncselekménnyel gyanúsítható, akkor az Robert Fico kormányfő. Valószínűleg ő követte el az adótitok veszélyeztetésének bűncselekményét. Amilyen módon a dokumentumokhoz jutott, s azokat hozzáférhetővé tette, bűncselekménynek minősül. Ez ügyben teszi a dolgát a rendőrség? Ez ügyben már kihallgatásra hívták őt? Kézbesítették az idézését? Lép-e ez ügyben valamelyik bűnüldöző szerv? Senki semmit sem tesz. A rendőrséget e kampány során mocskosan belevonták a politikába" – zárta tájékoztatását Lipšic, hozzátéve még, úgy véli, a rendőrséget ily´módon legutóbb Vladimír Meèiar idején használták fel, és meggyőződése, hogy majd Fico is Meèiarhoz hasonlóképpen végzi.
Robert Fico kormányfő február elején arról tájékoztatott, hogy Matoviè 2008-ban fiktív módon egy „fehér lóra“ ruházta át az Igor Matoviè – regionPress elnevezésű vállakozását, átmosott 122 millió koronát, és azért semmisítette meg a cég könyvelését, hogy kibújjon az adóellenőrzés alól. Matoviè az összes vonatkozó információt cáfolta, s a cég eladását azzal indokolta, hogy lehetővé akarta tenni az akkori saját alkalmazottja, Pavol Vandák régi követeléseinek a behajtását. Matoviè továbbra is azt állítja, hogy rendesen adózott, és semmiféle csalást nem követett el.