2013. április 17., 11:30

Kifejlesztették a sós víznek ellenálló rizsfajtát

MANILA. A nagyon sós talajban is fejlődésre képes rizsfajt fejlesztettek ki Fülöp-szigeteki kutatók.
A növény levelein lévő spórái segítségével választja ki a sót, így azokon a tengerparti területeken is lehet termelni, amelyeket a tengervíz gyakran eláraszt - közölte Kshirod Jena, a Fülöp-szigeteki Rizskutató Intézet (IRRI) munkatársa.

A kifejlesztett rizsfaj kétszer annyi sót visel el, mint a korábbi fajok. Jena szerint kifejlesztése igazi áttörés: először sikerült egy sótűrő, de nem ehető vadon termő rizsfajt termeszthető fajjal keresztezni. Az ilyen különböző örökítőanyaggal rendelkező növényeknél általában nem indul fejlődésnek a csíra, Jena kutatócsapatának 34 ezer keresztezésből sikerült három csírát nyernie, közülük is csak egy maradt életben.

A szakértők szerint az új faj négy-öt éven belül már vetőmagként is rendelkezésre áll majd. A világon elfogyasztott rizs mennyiségének kilencven százaléka Ázsiából származik. A vetési területek tizenkét százaléka, vagyis húszmillió hektár erősen sós terület.
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.