2014. július 3., 09:34

Kialakult az első konfliktus Kiska és a Smer között

POZSONY. 18 nappal Andrej Kiska hivatalba lépése után kialakult az első konfliktus az államfő és a kormányzó többség közt, miután Kiska úgy döntött, hogy a parlament által javasolt hat alkotmánybíró-jelölt közül a taláros testületből hiányzó három bíró helyett csak egyet hajlandó kinevezni.

Robert Fico kormányfő sajtótájékoztatóján kijelentette: figyelik majd azt, hogy a jövőben miként alakul a Kiska és a parlament közti viszony.

"Erre úgy tekintek, mint egy olyan döntésre, amely eltérő álláspontot visz a parlament és az államfő közti viszonyba" – hangsúlyozta Fico. Hozzáfűzte: létezik a jogkörök és lehetőségek bizonyos megosztása az SZK Alkotmánybírósága bíráinak kinevezésével kapcsolatban. Úgy véli, hogy a parlament ez esetben teljesítette azt, amit tőle elvár az SZK Alkotmánya, azaz megválasztotta a jelöltek hatosfogatát. "Az elnök úr jogköre azzal kezdődik és végződik, hogy lehetősége nyílik kiválasztani e hatból hármat. Olyan döntést hozott, amely szerintünk nincs összhangban az Alkotmány vonatkozó cikkelyével, amely kimondja, hogy az államfő biztosítja az SZK alkotmányos szerveinek rendes működését" – fejtette ki Fico.

Fico szerint tehát a parlament mindent megtett, amit megtehetett. "Meglátjuk, hogy ebből mi alakul majd ki" – jegyezte meg, hozzátéve: az Irány-Szociáldemokráciának (Smer-SD) fontos az államfőhöz fűződő jó viszony, ezért majd örül annak, ha a közte és a parlament közötti nézetkülönbség normális és kultivált módon megoldódik.

Az Alkotmánnyal összhangban az államfőnek biztosítania kell az alkotmányos szervek zavartalan működését. Andrej Kiska azonban azzal a döntésével, hogy három helyett csak egy alkotmánybírát nevezett ki, kétség kívül nem teljesítette az alkormányos kötelességét – jelentette ki a sajtótájékoztatón Pavol Paška házelnök.

Paška felolvasta a Kiskától kapott levelet, amelyben az áll: Kiska a saját ismeretei és a saját alapítású tanácsadó szerve ajánlása alapján döntött. Majd a házelnök hangsúlyozta: " Az Alkotmány kimondja, hogy az Alkotmánybíróság bíráit az államfő a parlament javaslatára 12 évre nevezi ki. Sehol sem találtam arra vonatkozó utalást, hogy az elnöknek létre kellene hoznia valamilyen szerveket és bizottságokat, amelyeknek azt kell vizsgálniuk, hogy a legitim módon megválasztott jelölteknek kell, vagy nem kell teljesíteniük bizonyos kritériumokat" – magyarázta Paška.

A házelnöknek az sem tetszik, hogy az államfő öt jelöltet nem tartott megfelelőnek. Úgy véli, hogy elég világosan megszabták azokat a feltételeket, amelyeket a jelölteknek teljesíteniük kell. Az Alkotmány pedig nem ismeri a megfelelő vagy nem megfelelő kifejezést. Valamennyi jelölt átesett az előírt folyamaton, majd a titkos szavazás során törvényes módon választották meg őket jelöltekké. Paškának a tetszését az sem nyerte el, hogy Kiska új jelöltek megválasztására kérte fel a parlamentet. "A köztársasági elnök és a parlament között semmiféle fölé- vagy alárendeltségi viszony nem létezik" – üzente meg az államfőnek.

Paška azt, hogy majd pontosan mit is tesz, nem árulta el. Csak annyit jegyzett meg, hogy az Alkotmány értelmében akar eljárni. Úgy gondolja azonban, hogy nem lehetséges új választást tartani. "Ma csak azt tudom, hogy az elnök úr nem az Alkotmány 101-es cikkelye szerint járt el. Tiszteletben tartom a szemléletét, de neki is tiszteletben kell tartania a törvényhozó testületet, mint a hatalom-megosztás egyik pillérét" – fogalmazott a házelnök.

Arra az újságírói kérdésre, hogy ez a helyzet mennyiben más, mint a főügyészválasztás kapcsán nagy vihart kavaró Jozef Èentéš-ügy (őt az előző államfő, Ivan Gašparoviè nem volt hajlandó kivnevezni), Paška nem válaszolt. Ahelyett csak azt hangoztatta, hogy ő nem alkotmányjogász, és a mandátuma nem vonatkozik arra, hogy ezzel kapcsolatban állást foglaljon.

Kiska tegnap bejelentette, hogy az SZK Alkotmánybíróságának új bírája a következő 12 évben Jana Baricová, a Legfelsőbb Bíróság bírája lesz. A többi öt jelölt esetében nem állapította meg „az alkotmányjog és alkotmánybíráskodás iránti tartós érdeklődést". Baricová az Alkotmánybíróságról távozó Ján Luby, Juraj Horváth és Ján Auxt egyikének a helyére lép. A három alkotmánybíró megbízatási ideje július 4-én ér véget. "Mielőbb kinevezem őt a tisztségbe" - ígérte Kiska. Az államfő azt is hozzátette, hogy a személyes beszélgetése és jogi szaktekintélyek ajánlásai alapján döntött. "A saját lelkiismeretem és tudásom szerint mindent elkövettem, és kitartok a döntésem mellett“ – szögezte le Kiska.

Megosztás