Ki vezesse a patikákat?

Manapság bárkinek lehet patikája, egy feltételt kell teljesíteni, hogy azokban gyógyszerésznek kell kezeskednie a szakmaiságért, ő felügyel a patika működését. A gyógyszerészek azt állítják, hogy gyakran csak formalitásról van szó. „A gyógyszerésznek azonban nem csak egy formális személynek kell lennie, hanem valóban szavatolnia kell a minőséget. Jelenleg bárki, aki formálisan bizonyítja a gyógyszerészi végzettségét, vezethet nyilvános patikát“ – jelentette ki Ondrej Suke¾, a Szlovák Gyógyszerészeti Kamara elnöke.
A gyógyszertárak és patikusok szemléletére összpontosító felmérést a Focus 1017 felnőtt személy közreműködésével készítette. Az emberek többsége, vagyis 93 százaléka azt szeretné, ha a gyógyszertárak működését szakképzett patikusok vagy gyógyszerészek (86 %) és kórházak (81 %) által irányított jogi személyek irányítanák.
„A megfelelő patika kiválasztása során valamivel kevésbé jelentős, de továbbra is fontos mutatónak számít a szakmaiság és a személyzet készségessége, ami a válaszadók 41 százalékának fontos“ – tette hozzá az ügynökség vezetője, Martin Slosiarik azzal, hogy 31 százalék részére a patika által kínált árak és a kedvezmények is fontosak. A hűségprogram és a márka csak a megszólított személyek 3 százalékának lényeges.
A patikatulajdonlás ma hatályos feltételeinek módosítására 2004-ben, az akkori egészségügyi miniszter, Rudolf Zajac idején került sor. Akkoriban liberalizálták a rendszert, s az utóbbi tíz évben a patikák száma megkétszereződött.
„A gyakorlati tapasztalatok szerint a szakmai képviselő gyakran szinte egyáltalán nem teljesíti a tőle elvárt feladatokat és nem visel felelősséget sem. A patikusnak a kamara javaslata szerint nem csak alkalmazottnak, hanem törvényes képviselőnek, azaz ügyvivőnek is kell lennie. „Európában a gyógyszertárak 80 százaléka patikusok kezében van. Lengyelország és Magyarország, valamint a balti országok manapság módosítanak az erősen liberális jogszabályon“ – szögezte le a gyógyszerészek kamarájának elnöke.
A gyógyszerészkamara kéréseire az egészségügyi tárca is reagált, előkészítette a gyógyszertörvény módosítását, és tavaly októberben tárcaközi vitára bocsájtotta. Kételyeit azzal indokolta a tárca, hogy a gyógyszerészek követelése az alkotmánnyal ellentétben beavatkozna a tulajdonlási szerkezetbe. „A gyógyszertárak tulajdonosai gyakran különféle szubjektumok, ezért alaposan fontolóra kellett vennünk az efféle beavatkozás alkotmányosságát, hogy utána ne vádolják az államot a feltételek módosításával és ne kötelezzék kártérítés fizetésére“ – értékelte a helyzetet a tárca szóvivője, Zuzana Eliášová.
A tárca a gyógyszertárakat oly´módon erősítené meg, hogy a ma is létező szakmai képviselő nagyobb felelősséget vállalna és több kötelessége is lenne. Például a gyógyszerek bevételét és kiadását, valamint azok megrendelését is irányítaná, a szabályok megsértése büntetést vonna maga után. „A változások szavatolják majd a nagyobb szakmaiságot. A rendeletek célja a patikák működésével kapcsolatos szakértelem és az ilyen jellegű törődés szintjének a növelése“ – tette hozzá Eliášová. Ha a kormány és a parlament is jóváhagyja a tervezetet, akkor az új szabályoknak idén nyáron kellene hatályba lépniük.
