2012. szeptember 13., 16:48

Ki kit képvisel a kormány Kulturális Tanácsában?

POZSONY. A Magyar Koalíció Pártja kifogásolja, hogy a kormány új tanácsadó testületében, a kabinet kultúrpolitikáját koordinálni hivatott Kulturális Tanácsban a szlovákiai nemzetiségek képviselője nem kapott helyet. A. Nagy László kisebbségügyi kormánybiztos ezt vitatja.

A kormány tegnap hagyta jóvá a testület statútumát, s annak összetételét. A Magyar Koalíció Pártja portálunkhoz eljuttatott állásfoglalásában kifogásolja, hogy a kabinet ismételten figyelmen kívül hagyta azt a tényt, hogy Szlovákia egy multikulturális ország, melyben a lakosság közel 15 %-a más kulturális értékek hordozója, formálója, terjesztője és fogyasztója, mint a többségi nemzet. "A kormány semmibe veszi több százezer polgárának kulturális identitását, annak támogatását és gyarapodását. Ezért az MKP felszólítja a kormányt, hogy haladéktalanul értékelje át a Kulturális Tanács összetételét, és kapjanak benne helyet a nemzetiségek kultúráját, köztük a lakosság több mint 8,5 %-át kitevő magyarok kultúrájának képviselői is" - tolmácsolta portálunknak pártja álláspontját Szigeti László, az MKP oktatási és kulturális alelnöke.

A. Nagy László kisebbségügyi kormánybiztos szerint a Kulturális Tanácsban van képviselete a nemzetiségeknek, személyében. „Én magyar nemzetiségűként tagja vagyok a Kulturális Tanácsnak, amelyben nemcsak a magyar, de minden Szlovákiában élő kisebbség kultúráját képviselem" - mondta portálunknak a kormánybiztos.

Szigeti László, a Magyar Koalíció Pártja oktatásügyi és kulturális alelnöke A. Nagy László szavaira annyit mondott: az MKP továbbra is azt vallja, hogy a nemzetiségek kultúráját képviselő személy, vagy személyek nincsenek jelen a Kulturális Tanácsban. A. Nagy Lászlót ugyanis nem a nemzetiségek kulturális szervezetei választották ki maguk közül, így ő a Fico-kormány hivatalnokaként legfeljebb a kabinet álláspontját, vagy pártja, a Most-Híd véleményét képviselheti.

Hrubík Béla, a legnagyobb létszámú szlovákiai magyar szervezet, a Csemadok országos elnöke hasonló álláspontot képvisel. „Szerintem a mindenkori kisebbségügyi kormánybiztos elsősorban a kormány politikáját képviseli. A. Nagy László magyar nemzetiségét senki sem vonja kétségbe, de őt nem a nemzetisége miatt választották be a tanácstagok közé. Furcsállom, hogy egyetlen magyar nemzetiségű, független (!), civil szakember sem kapott helyet a Kulturális Tanácsban, pedig nagyon sok kiváló szakemberrel rendelkezünk. Úgy vélem, hogy a Szlovákiai Magyarok Kerekasztala megtalálta volna a legmegfelelőbb, magyar nemzetiségű tanácstagot, aki a kormányétól eltérő véleménynek is hangot adhatott volna ebben a tanácsadó testületben” - közölte portálunkkal a Csemadok elnöke.

A Kulturális Tanács elnöki tisztjét a kulturális miniszter tölti majd be, s részt vesz munkájában a pénzügyi, a külügyi, az oktatási, a munkaügyi, a közlekedési, a gazdasági és a mezőgazdasági miniszter is. Rajtuk kívül bevonják a testületbe a kultúra területén aktív szakmai egyesületeket, a Szlovák Püspöki Konferenciát (KBS) és a Szlovákiai Egyházak Ökumenikus Tanácsát (ERC). A tagok között helyet kap továbbá a Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) vezérigazgatója, a Matica slovenská elnöke és a kulturális élet további három elismert személyisége.

Tekintettel az aktív szakmai egyesületek nagy számára, a kulturális tárca javasolta, hogy a 22 civil szervezetet tömörítő, több mint 10 ezer taggal rendelkező Szlovák Kulturális Diverzitásért Koalíció (SKKD) képviselője szintén vehessen részt a tanács munkájában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.