2017. január 17., 13:47

Kevesebbet fizetünk majd a közlekedési szabálysértésekért

POZSONY. Újragondolja a bírságolások rendszerét a rendőrség. Mivel a belügyminiszter szerint tavaly csökkent a közutakon életüket vesztett személyek száma, illetve kevesebb közlekedési szabálysértés volt, egyes esetekben a sofőrök az eddiginél kisebb pénzbírságokra számíthatnak. Ez a módosítás azonban csak azokra a szabálysértésekre vonatkozik, amelyek nem veszélyeztetik az emberi életet és egészséget.
201701171346330.000000000000001a_policia-kontrola-tasr-1-.jpg

Ha például a járművezetők nem tudják felmutatni a személyi irataikat, akkor ezentúl a feledékenységükért a jelenlegi 30 euró helyett csak 10 eurót fizetnek majd. A kétirányú út  bal oldalán való megállásért ugyan megmarad a 30 eurós bírság, de csak a lehetséges maximális összegként. Akár szóbeli figyelmeztetéssel is megúszhatjuk azt, hogy hibáztunk. A maximális 40 eurós bírságban pedig a sofőrök akkor részesülnek, ha az előzés során irányjelzővel nem jelzik a választott irányt.

A rendőr egyénileg bírálhatja el az olyan szabálysértéseket, amikor például a sofőr nem ad előnyt a sávváltás során. Ez esetben a jelenlegi 100 eurós bírság a kiszabható legmagasabb összegként marad meg. Ha a járművezető szükség esetén napközben nem kapcsolja be a lámpákat, akkor legfeljebb 20 eurós bírságban részesülhet.

A gyorshajtásért és vezetés közbeni telefonálásért kiszabható bírságok azonban nem csökkennek, sőt, inkább emelkednek! Jelenleg a vezetés közbeni telefonálásét 50 eurós bírságban részesülhetünk. Mivelhogy ez a közlekedési balesetek egyik leggyakoribb oka, előfordulhat, hogy a kihágásért kiszabható bírság összege ebben az esetben még nő is. Németországban ezért már 100 eurót kell fizetni.

"Szlovákiában súlyos bírságokat szabnak ki, a külfölddel összehasonlítva akár szélsőségesen nagyokat is, ugyanakkor itt egy másik eljárás sem tartható elfogadhatónak. Ha ugyanis nálunk elveszik valakinek a jogosítványát, akkor azt sokáig nem kaphatja vissza. Külföldön a bírság sem olyan nagy, s a jogosítványt is például csak egy hétre veszik el" – hívta fel a figyelmet a különbségekre Jozef Drahovský közlekedési elemző.

Az elemző úgy véli, hogy a jogosítvány bevonása hatékonyabb nevelési módszernek bizonyul, mint a bírságolás. Az új bírságok összege papíron eddig csak az országos rendőrparancsnok-helyettesnek van meg. Õ azt mondta, hogy azok végleges formájára még várni kell. "Ezt még meg akarjuk vitatni a független közlekedési szakemberekkel és esetleg a témával foglalkozó újságírókkal is" – árulta el ¼ubomír Ábel országos rendőrkapitány-helyettes. A tervek szerint 2017. március 1-től léphetnek majd életbe a pénzbírságokkal kapcsolatos végleges módosítások.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.