2018. február 17., 09:47

Kevés az általános és gyermekorvos Szlovákiában

POZSONY. Az országban dühöng az influenzajárvány, s míg a betegek egy része szitkozódik, amiért órákat kell várni az orvosi rendelők várótermében, mások inkább nyugodtan ülnének, csak lenne egy orvos a közelükben. Az általános és gyermekorvosok hiánya évről évre nagyobb gondot okoz.
201802151647050.doktorka_fonendoskop_17.jpg


A távozó szakorvosok helyét sincs, aki betöltse. A minisztérium tisztában van a problémával, ezért számos intézkedést hozott.

Az egyik a két hete hozott kormányrendelet, mely lehetővé teszi bizonyos szakorvosoknak, hogy lényegesen rövidebb idő alatt letehessék az általános- és gyermekorvosi szakvizsgát. „Amennyiben az orvos rendelkezik szakorvosi vizsgával, szakmai tudását kibővítheti általános orvosi szakiránnyal is. A tanulmányok jóval rövidebb időt vesznek igénybe, mivel az előzőeket is beszámítják” – magyarázta Zuzana Eliášová, az egészségügyi tárca szóvivője.

Három év helyett mindössze másfél évig tartanának a tanulmányok. A meglévő orvosoknak ily módon tudunk a leggyorsabban segíteni - fogalmazott a szaktárca.

Az orvosok viszont nem osztják a minisztérium lelkesedését. Az orvosok szakszervezetének vezetője szerint ez csupán kozmetikázás a betegek rovására, és ő sem vizsgáltatná meg magát egy ilyen kollégával. „A diagnózisokat a gyakorlatban kell megtapasztalni, hogy időben fel tudja ismerni, amit nem lehet meggyorsítani. Az orvosok képzése éppen emiatt az egész világon hosszú ideig tart. Nyilvánvaló, hogy inkább egy megfelelő gyakorlattal bíró orvost választanék” – nyilatkozta Peter Visolajský, az Orvosi Szakszervezeti Szövetség (LOZ) elnöke.

Gond viszont nemcsak az általános orvosok hiányával van. Immunológusokból, ortopéd szakorvosokból, endokrinológusokból, reumatológus, diabetológus és egyéb más szakorvosokból minden megyében hiány van. A szakorvosi vizsgával rendelkező fiatal orvosok jóval kevesebben vannak, mint az idős távozó kollégák, és a számuk a szükségestől jóval lassabban növekszik. Néhány szakorvosi területen szinte kritikus a helyzet. Mindez nemcsak azért van, mert a fiatal orvosok inkább külföldre mennek dolgozni, magában a rendszerben van a hiba.

Bár évente friss orvosok tucatjai végeznek, a szakvizsgára 10 évtől is többet kell várniuk. „A kórházak számára az az orvos nem érdekes, aki öt év után elmegy körzeti orvosnak. Bizonyos nyomás a kórházakra is nehezedik, hogy az orvosok minél hamarább megszerezzék a szakvizsgát és a kórházak megtarthassák őket állományukban” – nyilatkozta Visolajský.

Az Orvosok Szakszervezeti Szövetsége már 2011 óta javasolja, határozzák meg a szakvizsga megszerzésére szolgáló időintervallumot. „A gyermekorvos számára négy, az általános orvos számára az öt év lenne a megfelelő. Tehát a minimálisan szükséges idő akár maximális is lehetne” – vélekedett Visolajský.   

Megosztás