Kedden szavaz a parlament az éjszakai, a hétvégi és ünnepnapi pótlékról

A parlament 26. ülését pénteken, február 9-én megszakították a hadsereg modernizálásával kapcsolatos rendkívüli üléssel.
Már a múlt héten kellett volna a honatyáknak dönteniük a pótlékokról, de Miroslav Beblavý (független) a harmadik olvasat során rámutatott a javaslat technikai hibáira. A kormányzó koalíció elhalasztotta a szavazást, hogy kijavíthassa a hibákat.
Az éjszakai munkavégzésért fizetendő járulékok két szakaszban növekednek, és különbséget tesznek az általános és a veszélyes munkák között. Idén május 1-től általános munka esetén a minimális órabér 30 %-ával nő a pótlék, a következő évben pedig 40 %-os emelés várható. Hasonló folyamat várható a veszélyes munkák esetében is, idén május 1-től a minimális órabér 35 %-ával emelkedik a pótlék, 2019. május 1-től az emelés eléri az 50 %-ot.
A törvénymódosítás szerint az emelések az állami szférában és a közigazgatásban dolgozókat is érintik majd. A Munka törvénykönyvébe bekerülne a 13. és a 14. fizetés, amely bevételeket fokozatosan felszabadítanak az adó- és járulékkötelezettség alól. A Munka törvénykönyvének módosító javaslatát a SNS képviselői terjesztették elő.
A plénum dönt majd az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) műhelyéből származó, az energiamonopóliumokkal kapcsolatos törvénymódosításról is. A liberálisok azt szeretnék, hogy a nyilvánosságot jobban tájékoztassák az energetikai monopóliumok gazdálkodásáról és az árképzésről. Azt javasolják, hogy az Árszabályozó Hivatal (ÚRSO) tegye közzé az összes árakra vonatkozó döntését a honlapján. A honatyák szerint ugyanis a jelenlegi gyakorlat azt mutatja, hogy a nyilvánosság nem kap megfelelő tájékoztatást az árképzésről.
Az idei első parlamenti ülés 77 pontos napirendjéből még 19 ponttal kell foglalkozniuk a honatyáknak, valamennyi ellenzéki javaslat. Veronika Remišová és Grendel Gábor (O¼aNO) például racionalizálná a vagyon eredetének bizonyítását a polgárjogi eljárásokban. A Család vagyunk képviselői (Sme rodina) a bírósági végrehajtókról szóló törvényt változtatnák meg úgy, hogy a Szlovák Köztársaság állampolgárait a végrehajtás során ne terheljék túlzott költségek. Azt javasolják, hogy a végrehajtó jutaléka után ne kelljen áfát fizetni.