Katonák gyógyítanának?
Az orvosok tömeges felmondásának problémájáról eddig még nem folyt egyeztetés az egészségügyi és a védelmi tárca közt. A szomszédos Csehországban azonban – ahol hasonló gondok adódtak az egészségügyben –, már felmerült annak lehetősége, hogy vészhelyzet esetén a hadseregben szolgáló orvosok helyettesítsék a kórházat elhagyó kollégáikat.
Hogy Szlovákiában is számolnak-e hasonló vészhelyzettel, egyelőre nem tudni. A védelmi minisztérium szóvivője szerint a hadsereg csak néhány tucat orvost tudna segítségül nyújtani, ám ezek többsége rövidtávú, akut betegségek ellátására specializálódott. „A hadsereg nem tud annyi szakorvost biztosítani, mint amennyire szükség lenne. Nálunk például sem gyermekorvosok, sem szülészek nem dolgoznak, s egyébként is kicsi a kapacitásunk arra, hogy mindenkit pótolni tudjunk“ – tájékoztatott Ivan Rudolf.
A szóvivő egyelőre idő előttinek tartja ezt a lépést, s közölte, még nem érkezett ilyen jellegű felkérés az egészségügyi minisztérium részéről.
Október 1-ig az orvosi szakszervezetek adatai alapján 2400 orvos nyújtotta be a felmondását követelve a munkatörvénykönyv betartását, béremelést, reálisabb ágazati finanszírozást és a kórházak részvénytársaságokká való átalakításának leállítását.
A katonai kórházakban dolgozó 230 orvos közül is már 71 adta be a felmondását, 11-en azonban már meggondolták magukat, és visszavonták azt.