2016. április 16., 13:54

Kárt okozna Szlovákiának Schengen összeomlása – véli kormány és ellenzék

POZSONY. A migrációs válság veszélyezteti a schengeni övezet létét. Ha megszűnne, az jelentős kárt okozna Szlovákiának. Megfosztanák az embereket a szabad mozgástól s a gazdaság is jelentősen sérülne.
201604161339110.SCHENGEN_2.jpg

Ebben a kérdésben koalíciós partnerekként az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) és a Most-Híd is egy véleményen van, amelyek a Hálóval (Sie) egyetemben a schengeni övezet életben tartása mellett foglalnak állást. A szintén a kormánykoalícióhoz tartozó Szlovák Nemzeti Párt (SNS) azonban némileg másképp látja a helyzetet, a párt azt vallja, ha valamely államok ismét bevezetik a határellenőrzéseket, azt tiszteletben kell tartani, és fontolóra kellene venni, hogy esetleg magunk is csatlakozzunk hozzájuk.

„Amennyiben nem sikerül megállítani a migrációs hullámot, Schengen jövője reális veszélyben forog" – fejtette ki a Smer-SD.

Schengen fenntartásához sok erőfeszítés kell

František Šebej, a Mosta-Híd képviselője szerint Schengen jól időzített, jó helyzethez alakított projektként született meg, amely nem számolt tömeges migrációval. Véleménye szerint nincs enyészetre ítélve, ugyanakkor rengeteg erőfeszítés kell a fenntartásához.

A Smer-SD abban bízik, hogy az Európai Bizottság (EB), s az európai uniós (EU) tagországok sem kockáztatják meg azt a sötét forgatókönyvet, amely az EÚ egyik legfőbb vívmányának végét jelentené.

Vladimír Bilèík, a Sie nemzetközi és uniós kapcsolatokért felelős szakértője szerint Schengen akkor lesz továbbra is működőképes, ha a tagországok együttes erővel képesek lesznek megbirkózni saját politikai problémáikkal, illetve képesek lesznek kordában tartani a migrációt, miközben az EU és Törökország közti szerződésre, valamint további más intézkedésekre is rámutatott. „Valós esélyt adnak nekünk a schengeni rendszer fenntartására" – jegyezte meg.

Az SNS úgy véli, hogy Schengen különösebben nincs veszélyeztetve a migrációs válsághelyzet által. A párt véleménye szerint az a fontos, hogy elejét vegyék az idegenek tömeges, ellenőrizetlen beáramlását az Európai Unió területére.

Schengent meg kell őrizni

Három koalíciós párt arra az álláspontra helyezkedett, hogy a schengeni övezetet meg kell őrizni. „A schengeni övezet karcsúsítására vonatkozó javaslatok badarságok s egyben veszélyesek is, mert meglékelnék annak működési alapelvét" – közölte a Smer-SD.

Šebej szerint a korlátozási elképzelések megtagadják az európai integráció lényegét. „A Szlovák Köztársaság és partnerei stratégiai érdeke a jelenlegi, a szabad személyi mozgásból és áruforgalomból fakadó előnyök megőrzése a schengeni övezeten belül. A schengeni övezetet nem korlátoznunk, hanem meg szilárdítanunk kell" – hangsúlyozta Bilèík.

A három koalíciós párt szerint a schengeni övezet karcsúsítása, vagy összeomlása kárt okozna Szlovákiának. „Schengen megszűnése az egyik alapvető szabadságjog, a szabad mozgás végét jelentené az EU-ban. Schengenu megszűnése kedvezőtlen hatással lenne Szlovákia gazdaságára is" – indokolt a Smer-SD.

Hasonló véleményen van a Most-Híd és a Sie is. „Felbecsülhetetlen mértékű emberi és anyagi veszteségeket okozna" – mondta Šebej. „Schengen teljes felszámolása gyakorlatilag a ma ismert EU végét jelentené. Szlovákia politikai bizonytalanságba kerülne" – mutatott rá Bilèík.

Az SNS szerint a nemzeti érdekeket kell szem előtt tartani

Az SNS a schengeni övezet korlátozása, illetve esetleges teljeskörű felszámolása kérdésében kifejtette, hogy ha akadnak olyan országok, amelyek lakosságuk jelentősebb biztonsága érdekében visszaállítják a határellenőrzéseket, akkor amellett, hogy tiszteletben tartjuk a döntésüket, magunknak is fontolóra kellene vennünk, hogy esetleg mi is hasonlóképpen cselekedjünk. A határellenőrzések az SNS szerint vélhetően az ún. ”just in time” rendszerű szállításokat alkalmazó gyártókat érintené a legérzékenyebben. „A lakosság utazását, illetve a külfölddel való kereskedelmi kapcsolatokat mérsékelten érintené" – jegyezték meg a nemzetiek. Ha ez mégsem következne be, akkor az SNS szerint fel kell tartóztatni a schengeni határoknál a migránsokat, míg azokat, akik nem jogosultak menedékre, vissza kell fordítani abba az országba, ahonnan érkeztek.

Az SNS mindemellett a Smerhez hasonlóan a schengeni határok következetes védelméről beszél. A Smer-SD a schengeni övezet megőrzése érdekében az EU összes tagországa által támogatott megoldások foganatosítását javasolja. Szerinte Szlovákia az EU külső határainak védelme, valamint a szolidaritás tekintetében is például szolgálhat. Šebej szerint Pozsonynak megengedő kooperatív magatartást kell tanúsítania Európával szemben. „Vissza kell szereznünk egykori lojális, és együttműködő partnerre valló hírnevünket" - mondta.

A Sie szerint az egyes tagállamoknak be kell tartaniuk a Schengennel kapcsolatos kötelezettségeiket és válsághelyzet esetén közös óvintézkedéseket kell elfogadniuk, miközben kölcsönösen támogatják egymást z EU külső határaival kapcsolatos problémamegoldás során. Bilèík szerint Szlovákiának következetesen védenie kell keleti schengeni határát, s az idei uniós elnökség idején további közös uniós óvintézkedéseket kell szorgalmaznia a schengeni övezetre nehezedő külső nyomás enyhítésére.

Az ellenzéknek a rendszer korlátozása elfogadhatatlan

A schengeni övezet a migrációs válságtól veszélyeztetett, ám korlátozása, karcsúsítása Szlovákia szempontjából elfogadhatatlan – értettek egyet a kérdésben megszólított ellenzéki pártok és mozgalmak is, megjegyezvén, hogy az európai projekt fenntartása érdekében be kell tartani a lefektetett szabályokat.

„Nem csupán a schengeni övezet projektje, hanem a teljes európai integrációé veszélynek van kitéve, elsősorban azért, mert büntetlenül hagyják figyelmen kívül a közös egyezményeket. Schengen esetében ez pl. a külső határok hatékony védelmét érinti, ami egyes országokban teljeséggel csődöt mondott" – figyelmeztetett Martin Klus, a Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője, aki elismerte, hogy a Törökországgal kötött egyezséget, valamint az ún. balkáni útvonal lezárását követően jobb idők köszönthetnének be. A schengeni övezet korlátozását azonban teljességgel elfogadhatatlannak tartja. ”Ha ez egyáltalán bekövetkezne, akkor csakis az olyan országok esetében megengedhető, amelyek tudatosan nem tesznek eleget kötelezettségeiknek, amire Görögország jó példa az elmúlt hónapok tekintetében. A határok nélküli Európa az uniós integráció egyik legfontosabb és leglátványosabb vívmánya. A schengeni övezet eltörlése előbb, vagy utóbb az EU, mint olyan obstrukciójához vezethetne"  - figyelmeztetett Klus.

Schengen veszélyben

Az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek-Új Többség (O¼aNO-NOVA) mozgalom is úgy véli, hogy a schengeni övezet veszélyben van. „Hiányzik a tagországok közös fellépése a migrációs válság jelentette kihívásokkal szemben, miközben éppen bizonyos államok egyoldalú megoldásai teszik kockára az övezet létét. Mindaddig, amíg nem kerülnek elfogadásra hatékony közös uniós szintű megoldások, amelyek kivétel nélkül mindenkire vonatkoznak, s amelyek képesek korlátozni az Európába áramló menekültáradatot, addig a jelenleg 8 uniós tagország esetében foganatosított határellenőrzések továbbra is érvényben lesznek" – fejtette ki reakciójában a mozgalom szóvivője, Dano Mitas.

Boris Kollár, a Család vagyunk – Boris Kollár (Sme rodina - Boris Kollár) mozgalom vezetője bár érzékeli, hogy a schengeni övezet léte veszélyben forog, ám egyben meggyőződése, hogy ha a résztvevő feleknél az észérvek kerülnek túlsúlyba, akkor nincs mitől tartanunk. „Az övezet megnyirbálása bizonyosan mindenkinek kárt okozna, miközben a problémát nem oldaná meg. Szlovákia gazdasági károkat szenvedne el, ami a lakosság életszínvonalára is rányomhatná bélyegét. Türelmesen meg kell győznünk partnereinket, hogy a migrációs válság megoldását célzó egyes megoldásaik irreálisak" - javasolta Kollár.

A parlamenten kívüli Magyar Közösség Pártja (MKP) elismeri, hogy a migrációs válság veszélybe sodorta Schengent, mert akadtak olyan tagországok, amelyek figyelmen kívül hagyták kötelezettségeiket, amelyekkel hozzájárulhattak volna a külső határrendszer rendeltetésszerű működésének biztosításához.

„Az előre lefektetett szabályok be nem tartása káoszt és ellenséges hangulatot szült. A Törökországgal való egyezménynek köszönhetően, ma van némi esélyünk arra, hogy tagországokként mérlegeljük, hogy komolyan gondoljuk-e a schengeni övezet további működését. Ha igen, akkor a gyakorlatot össze kell egyeztetnünk a papírra vetett szabályzattal, vagy adott esetben meg kell reformálnunk a rendszert, hogy kész legyen a jövő kihívásaira az övezet külső határain" – fejtette ki az MKP nyilatkozatában.

Megosztás