2016. február 23., 13:10

Karikázás előtt ajánlatos utánanézni, a kiszemelt jelölt szerepel-e még a listán

POZSONY. Ha a március 5-i parlamenti választásokon előnyben akarunk részesíteni egy-egy konkrét jelöltet, akkor előzőleg érdemes ellenőriznünk, hogy az illető a választási harcból még nem esett-e ki. A jelöltek ugyanis a szavazás napja előtt 48 órával még visszaléphetnek vagy visszahívhatják őket, de ennek ellenére a jelöltlistán marad a nevük, ami félrevezető lehet.
201602221110280.valaszt01.jpg

Eddig 21 jelölt esett ki a választási küzdelemből, közülük öten önként léptek vissza, tizenhat személyt pedig visszahívtak. Ekképp jelenleg 2 893 jelölt folyamodik a választópolgárok bizalmáért. Számuk időközben azonban még csökkenhet – tájékoztatott a belügyminisztérium. 

A választási helyiségben megtalálható lesz azoknak a jelölteknek a jegyzéke, akik mégsem indulnak a választásokon.

„A belügyminisztérium a járási hivatalok közreműködésével biztosítja, hogy valamennyi körzetben közzétegyék a visszalépő vagy a politikai pártok által visszahívott jelöltek jegyzékét” – tájékoztatott a belügyi tárca sajtóosztálya. Arra is felhívja a figyelmet, hogy ha a választópolgár nem veszi észre és bekarikázza a korábban visszalépő jelöltet, akkor ezt a karikáját nem veszik figyelembe. „A politikai párt azonban megkapja a szavazatát” – tette hozzá a tárca.

A szavazás paraván mögött folyik. Ott kiválasztjuk a szavazólapot, esetleg legfeljebb négy személy sorszámát be is karikázhatjuk, majd a lapot beletesszük a borítékba, amelyet az urnába dobunk. A fel nem használt vagy rosszul kitöltött szavazólapokat bele kell tennünk egy erre a célra kihelyezett, lebélyegzett ládába. „Ellenkező esetben szabálysértést követünk el, ami 33 eurós pénzbírsággal büntethető“ – figyelmeztet a belügyminisztérium.

A szlovákiai parlamenti választásokra március 5-én kerül sor, összesen 23 politikai párt, mozgalom, illetve koalíció száll majd ringbe. Az 1989-es bársonyos forradalom óta ez a sorrendben 9. voksolás. Az idei választás 10,7 millió euróba kerül. Valamennyi olyan szlovák állampolgár szavazhat, aki legkésőbb a választások napján betölti a 18. születésnapját. Az országban több mint 4,4 millió választópolgár van.

Megosztás