2015. február 23., 09:35

Kaník: Fico ismét Putyin ügynökeként viselkedik

POZSONY. Robert Fico kormányfő újból nem hagyta ki azt az alkalmat, hogy kétségbe vonja a Vladimír Putyin orosz elnök Ukrajna-ellenes agresszión alapuló politikája elleni kemény és egységes fellépés szükségszerűségét – jelentette ki ¼udovít Kaník ellenzéki honatya Fico azon szavaira reagálva, miszerint egyes szankciók enyhítésével támogatni lehetne a kelet-ukrajnai tűzszünetet.
„A Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) 5 perc múlva 12 című vitaműsorában a szankciók enyhítésének szükségszerűségéről beszélt, holott Oroszország és az általa támogatott szeparatisták sértik meg folyamatosan a tűzszüneti megállapodást, Putyin politikája pedig egyre növekvő mértékben veszélyezteti az európai békét” – fogalmazott Ľudovít Kaník. Véleménye szerint egy olyan időszakban, amikor Putyin a nemzetközi jogot sértő politizálásával kigúnyolja egész Európát és a világot, a szankciók enyhítése az orosz elnök győzelmét jelentené. „Itt meg kell ismételni, hogy Robert Fico újból Putyin ügynökeként viselkedik, nem pedig úgy, mint az Európai Unió és a NATO tagországának képviselője” – jelentette ki.

„Oroszország agressziójának – amely Oszétia és a Krím bekebelezésével kezdődött, majd Donbaszban folytatódik – igazolása és megkönnyítése az agresszor bátorításának és támogatásának számít. A Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió-Demokrata Párt (SDKÚ-DS) határozottan elutasítja a behízelgést a Putyin-féle Oroszországnak, ami ellentétes az EU és a NATO politikájával” – szögezte le az SDKÚ-DS képviselője.

A kormányfő a vitaműsorban a szankciók szlovákiai cégeket érő negatív hatásairól is beszélt, Kaník szerint Ficónak meg kellene próbálnia valahogy kártalanítani az érintetteket. „Ez irányban azonban más uniós országoktól eltérően semmilyen lépeseket nem tettek. Ez annak az érzetét kelti, hogy egyes szlovákiai cégek ezen nehézségeit az EU és a közös oroszellenes szankciók elleni negatív hangulatkeltésre használja fel. Ez egy olyan lépés, amely megfelel Putyinnak és támogatja az orosz Európa-ellenes propagandát" – tette hozzá Kaník.

Robert Fico a közmédia vasárnapi vitaműsorában elmondta: a szankciók mérséklését oly módon tudná elképzelni, hogy feloldanák néhány oroszországi képviselő Európai Unióba való beutazásának tilalmát, mivel – szavai szerint – egy ilyen embargó lehetetlenné teszi a párbeszédet. „A gazdasági és pénzügyi szankciók rendben vannak, ám ha az adott országok képviseletéről beszélünk, ezeknek az embereknek nagyobb szabadsággal kellene rendelkezniük” – vélekedett a miniszterelnök. Véleménye szerint ezért eljött az idő, hogy az Európai Tanács kimondja: meg kellene vizsgálni a szankciókat.

Fico rámutatott arra is, hogy az Oroszország elleni szankciók bennünket is megkárosítanak, Szlovákiában több cégnek vannak problémái, számos ember pedig a munkáját veszítette el. „Tudom, hogy bizonyos áldozatot meg kell hozni, de legyen jogunk elmondani véleményünket. Változtattak a szankciók bármit is Oroszország hozzáállásán? Nekem úgy tűnik, nem“ – mondta.
Megosztás