2015. szeptember 23., 10:47

Kaliòák: Szlovákia nem hagyja, hogy ráerőltessék a kvótákat

BRÜSSZEL. Szlovákia és Csehország meglepődve vette tudomásul az Európai Unió belügyminisztereinek döntését, hogy megszavazták 120 ezer további menekült elosztását a tagállamok között – közölte Robert Kaliòák szlovák és Milan Chovanec cseh belügyminiszter közös sajtótájékoztatón.

A migránsok szétosztásának tervét nem teljes egyetértéssel, hanem minősített többségi szavazással, Finnország tartózkodása mellett, Magyarország, Csehország, Szlovákia és Románia ellenszavazata ellenére szavazták meg kedden az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei. Kaliòák elmondta: „lehengerelték“ az észérveket, miközben egyetlen olyan ellenérv sem hangzott el, amely cáfolta volna a Szlovákia, Csehország és más országok álláspontját. 

„Finnország tartózkodása is arról tanúskodik, hogy ez az indítvány nem jó. Nem működik majd. Szlovákiára nem hagyja, hogy ráerőltessenek bármilyen szilárd kvótákat” – hangsúlyozta Kaliòák. Hozzátette: az Európai Unió nem lepődhet meg, ha pár hónap múlva megmutatkozik, ez az intézkedés nem segített a menekültválság enyhítésén.

Milan Chovanec úgy fogalmazott, a keddi ülésen „vereséget szenvedett a józan ész”, s az EU két hónapot vesztegetett a semmit sem megoldó kvótákról szóló vitákkal, ahelyett, hogy a visszatérési politikáról, az EU külső határainak védelméről és a menekültek származási országainak nyújtandó támogatásról határozott volna. A cseh belügyminiszter aggályainak adott hangot azzal kapcsolatban, hogy az elfogadott intézkedések „meghívónak“ tűnhetnek az embercsempészek és az illegális bevándorló további tömegei számára. Ezzel Kaliòák is egyetértett, s hozzátette, az embercsempészek jól tudják, hogy nem működik az EU kitoloncolási és readmissziós politikája, ezért naponta több ezer új menekült lép be az unió területére.

Mint mondta, Szlovákia és Csehország az Európai Bizottságot arra kérte: feleljen 10 kérdésre, amelyek keretében világos választ kérnek arra, hogy legiszlatív vagy rendkívüli intézkedésekről van-e szó. Ha ugyanis legiszlatív intézkedésekről, akkor Prága és Pozsony fontolóra veszi, hogy ez ügyben az Európai Unió Bíróságához fordul. Ezzel kapcsolatban mindkét ország a következő napokban dönt majd, miután választ kapott az EU-tól. 

Chovanec arra a kérdésre, hogy a menekültek szétosztását támogató lengyel szavazat aláásta-e a visegrádi négyek (V4) egységét, úgy fogalmazott, „Lengyelország álláspontja Visegrád rövidtávú végét jelenti”. Hozzáfűzte: Lengyelország, amely nemrég még a többi V4-es tagországokhoz hasonlóan lépett fel, most egyórás szünetet kért egyes intézkedések saját érdekében történő enyhítése céljából, végül pedig megszavazta a szétosztási rendszert.

„Az a legnagyobb probléma, hogy konkrétan nem hangzott el, a szétosztásnak milyen módszerrel kell megvalósulnia. Ez nem működik majd, mert nincsenek közvetlen szabályok arra, miként is érhető el a migránsok szabad mozgásának korlátozása” – szögezte le Kaliòák. Mint mondta, az események eddig azt igazolták, hogy a menekültek célzottan választják ki az országokat, ahol majd befejeznék az útjukat, és nem kérnek menedéket az első útba eső uniós tagországban.

Kaliòák azt is megemlítette, hogy a belügyminiszterek az uniós külső határok megerősítéséről szóló viták keretében egyáltalán nem beszéltek a Görögország külső határai védelmével kapcsolatos felelősségéről. Chovanec úgy véli, hogy erről a témáról csupán az uniós kormány- és államfőknek kellett volna dönteniük. Hozzátette: Szlovákiának és Csehországnak "politikailag korrektnek" kell lennie, de úgy kívánnak beszélni a dolgokról, ahogy azokat látják és érzik.

A cseh belügyminiszter ara figyelmeztetett, hogy az 120 000 menekült, akikről kedden döntöttek, nem feltétlenül a végleges számot jelenti, további milliók várakoznak az EU-ba való bejutásra, így jövő tavasszal új intenzitással robbanhat majd a válság.

Kaliòák az európai szolidaritással kapcsolatban elmondta: Szlovákia már három projektet mutatott be. Ezek a letelepedési programunk létszámelemelésről, a további, főleg keresztény gyökerekkel rendelkező szíriai családok befogadására vonatkozó döntésről szólnak, illetve arról, hogy segítünk Ausztriának 500 osztrák menedékjogot kérő menekült ideiglenes befogadásával. „Ezzel számunkra ez a kérdés véget ér. Pillanatnyilag semmi mást nem teszünk. Nem gyakorolhatnak ránk további nyomást, és ilyen nyomást nem is fogadunk el” – hangsúlyozta végül Kaliòák.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.