Kaliòák nem akar szakértői kormányt
A Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője, Jana Kiššová szerint pozitív szellemben folynak a jobboldali kormány felállításával kapcsolatos nem hivatalos megbeszélések. Mint ahogy azt a közmédia Szombati párbeszédek című műsorában kijelentette, véleménye szerint megvan az esélye egy tisztességes és felelősségteljes jobboldali kormány létrehozásának. Kiššová szerint ahhoz, hogy egy ilyen kormány stabil legyen, tárgyalóasztalhoz kell ülni és lefektetni a részletes, pontos szabályokat.
Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) alelnöke, Robert Kaliòák szerint a kormányfői tisztség egyedüli jelöltje pártjuk elnöke, Robert Fico lehet. Ugyanakkor egyedül Fico az, aki kormányalakítási mandátummal rendelkezik, s nem foglalkozik azzal, hogy megőrzi-e ezt a mandátumot péntekig. A kérdésre, tárgyalt-e a választásokat követően kormányalakításról a Háló (#Sie) elnökével, Radoslav Procházkával, azt felelte, nem ő kapott megbízatást kormányalakítási tárgyalásokra. „Belügyminiszterként találkoztam valamennyi párt vezetőjével. Normális emberek vagyunk, teljesen normális, hogy találkozunk, vagy talán már kezet sem kellene adni egymásnak?” – fogalmazott Kaliòák a Háló elnökével való találkozó kapcsán.
A beszélgetés harmadik résztvevője, Jarolsav Paška, a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) alelnöke megismételte pártja álláspontját, miszerint azzal tárgyalnak, aki megbízást kap Andrej Kiska államfőtől. Másrészt viszont elismerte, céljuk egy stabil kormány létrehozása, s téren a Smer-SD a legelőnyösebb, lévén, hogy – a nemzetiek szerint – az övék a legstabilabb parlamenti frakció. Meglátása szerint a jobboldalnál bizonyos kockázatok állnak fenn, mivel több pártról van szó, s emellett más pártok jelöltlistáin indulók is bekerültek a parlamentbe.
Paška elismerte, ha az első körben a Smer-nek nem sikerül kormányt alakítania, kénytelen lesz több párt programjában metszéspontokat keresni. Szavai szerint az SNS szeretné megoldani az oktatásügy és az egy egészségbiztosítós rendszer kérdését is. Végezetül arra szólított fel mindenkit, ne feledkezzenek meg a választások előtti időszak két fontos kérdésköréről, az oktatásügyről és az egészségügyről sem. Egyúttal megjegyezte, hogy a kormánynak nem kell „azonnal holnap” megalakulnia. A pártoknak arra kellene figyelmüket összpontosítani, hogy működőképes legyen a parlament, ahol talán további, egyelőre egymás iránt fenntartással viseltető szubjektumokkal együtt megoldásra juthatnak.
Kiššová az ehhez hasonló mérlegelések kapcsán nem kívánt véleményt nyilvánítani, állítása szerint a liberálisok mindent megtesznek egy tisztességes jobboldali kormány létrejöttéért. „Az olyanfajta találgatásokat, hogyan működhetne ez elméletileg, későbbre kell hagyni, akkorra, ha nem sikerülne” – jelentette ki. „A kormány felállításánál fontos, hogy figyeljük a programok metszéspontjaira, de arra is, hogy fel akarjuk-e számolni a jelenlegi hatalmas korrupciót” – mondta.
Kaliòák nincs elragadtatva a szakértői kormányról szóló elmélkedésekről. „A választók leosztották a kártyát, nekünk pedig kötelességünk azt tiszteletben tartani. Felelősségünket sokkal komolyabban kell venni, mint korábban bármikor” - jelentette ki rámutatva, hogy ha véget ér a választási eufória, mindenkinek vissza kell térnie a józan gondolkodáshoz.
Paška szerint a korrupció problémáját a kormány nélkül parlamenti szinten is meg lehet oldani. Véleménye szerint az SNS felkészült az esetleges előre hozott választásokra, még akkor is, ha ez a politikai pártok csődjét jelentené. „Újabb kiadásokat jelentene, s kérdéses, hoznának-e alapvető változásokat az előrehozott választások” – jegyezte meg. Paška állítása szerint azzal, hogyan működne a Család vagyunk - Boris Kollárral (Sme rodina - Boris Kollár) való koalíció, egyelőre nem foglalkoznak. Kiššovához hasonlóan az SNS elnöke is azon a véleményen van, hogy a kényes kérdésekről a tárgyalásokon kell beszélni, nem pedig a sajtón keresztül üzengetni. Ami pedig a képviselők állítólagos lefizetését illeti, Kaliòák és Kišsová egyaránt egyetértettek abban, hogy amennyiben bármelyik képviselő ilyen ajánlatot kap, azonnal a rendőrségre kell mennie feljelentést tenni.