2015. szeptember 13., 18:37

Kaliòák: értelmetlenek a kvóták

POZSONY. Robert Kaliòák belügyminiszter nem számít arra, hogy az Európai Unió hétfői belügyminiszteri csúcstalálkozója eredménnyel zárulna a kötelező menekültbefogadási kvóták tekintetében, jelezvén, hogy Szlovákia élni fog az uniós tagországokat megillető vétójogával.
201509131605310.RK_2-2.jpg

Mindezt a közszolgálati Szlovák Rádió és Televízió (RTVS) vitaműsorában fejtette ki a szlovák belügyi tárca feje. Robert Kaliòák belügyminiszter tudomása szerint a Visegrádi 4-ek tagországainak álláspontja ez ügyben változatlan, így vélhetően nem ő lesz az egyedüli, aki nemet mond majd a hétfői csúcson a kötelező menekültügyi kvótarendszerre.

„Nem csupán a kormány, hanem a törvényhozás felhatalmazásával is rendelkezem arra vonatkozólag, hogy bárminemű, a kvótákkal összefüggésben álló kérdésben élni fogunk vétójogunkkal, mert azok nem csupán értelmetlenek, hanem egyenesen a menekültekkel szemben irányulnak, miközben semmilyen módon nem oldják meg a krízishelyzetet“ - szögezte le Kaliòák. A belügyminiszter szerint csak abban az esetben lenne esély a döntésre, ha hajlandóság mutatkozna arra, hogy a közép-európai országok véleménye is meghallgattasson. Erre azonban ő maga nem számít, tekintve, hogy az Európai unión belül nincs meg a szándék a csúcs összehívására.

 „Sokkal inkább az az érzésem, hogy egyszerűen nem érdekük az eszmecsere. Inkább büntetnék egynémely államot, amiért eltérő állásponton vannak, ami abszurd“ – mondta Kaliòák, megismételve, hogy a kvóták nem fogják megmenteni a migránsokat. Elmondása szerint az EU-nak be kellene ismernie, hogy a Balkánon keresztül beáramló menekülthullám jogellenes, s a külső határok komolyabb védelemre szorulnának, úgy ahogy azt Szlovákia is teszi.

Martin Poliaèik, az ellenzéki Szabadság és Szolidaritás (SaS) képviselője szerint sem jelentenek megoldást a kvóták. „Felesleges indulatokat szítanak Európában s ellenérzéseket váltanak ki a központi szervekkel szemben“ - mondta Poliaèik, akinek meggyőződése, hogy a segítségnyújtásnak önkéntes alapon kellene megvalósulnia.

Az ellenzéki honatya ugyanakkor nem tartja elégségesnek azt a kötelezettségvállalást, amit Pozsony eddig 200 szír keresztény befogadása révén előirányzott. Ugyancsak felhívta a figyelmet arra, hogy jó lenne, ha a kormány javaslatot tenne hétfőn, vagy az elkövetkező napokban egy szerbiai gyűjtőtábor létrehozására, ahol lehetséges volna visszatoloncolni azokat a migránsokat, akik elutasítják a menekültügyi folyamatban való részvételt Magyarországon vagy Ausztriában.

Egy ilyen táborban Poliaèik szerint a bevándorlóknak lehetősége nyílna arra, hogy bármely uniós tagállamnak benyújtsák menekültkérelmüket, így pl. Németországnak, miáltal csökkenne a magyar határszakaszra nehezedő teher. A belügyminiszter ezt a felvetést azonban elutasította, mert szerinte a javaslat semmit sem old meg. Kaliòák szerint ugyanis az EU-nak Szíria közvetlen szomszédságában, azaz Törökországban, Jordániában és Libanonban kellett volna hasonlót megvalósítania.

Robert Kaliòák szerint felettébb érdekes, hogy a migránsok zöme nem folyamodik menedékjogért sem Törökországban, sem Görögországban vagy éppen Magyarországon, de még csak Ausztriában sem. Helyette spekulánsok módjára viselkednek. „Erős a gyanúm, hogy nem menekültekről van szó, ezért aztán az irányú kétségeim is erősek, hogy van-e értelme humanitárius kérdésekkel foglalkoznunk, ha közben tulajdonképpen egy az én szemszögemből nézve olyan érthetetlen migránshullámot gerjesztünk, amelynek egyáltalán semmi köze sincs a háború elől való meneküléshez“ – mondta a belügyminiszter.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.