Kažimír: az egészségügy többletpénzt kap

„Örülnék, ha még nyár előtt a nyilvánosság elé állhatnánk és pontosan megmondhatnánk, hogy mennyivel növeljük a tőkét az Általános Egészségbiztosítóban (VšZP), és közzétennénk az egyes egészségügyi létesítmények adósságrendezésének térképét. Nem tartom kizártnak azt sem, amit Drucker legjobban akart, s amit én leginkább ellenzek, vagyis az állami biztosítottak után fizetendő járulék megemelése” – mondta Kažimír.
Az egészségügyi minisztérium becslése szerint az utófinanszírozáshoz legalább 150 millió euróra van szükség, ám ezzel továbbra sem történik meg az intézményes egészségügyi ellátás teljes körű utófinanszírozása. „Ez azt jelenti, hogy az említett összeggel való utófinanszírozás után sem leszünk képesek teljes mértékben megállítani a kórházak eladósodását. Az ágazaton belül több pénzt kérnek a nem állami kézben levő kórházak, a munkáltatók, a járóbeteg-ágazat és maguk a páciensek is” – fejtette ki.
Az egészségügyi és pénzügyi tárca az utófinanszírozás lebonyolítása előtt az állami tulajdonban levő Általános Egészségbiztosító tavalyi gazdálkodásának az eredményére vár, a biztosító rekordnagyságú veszteségre számít. Az egészségügyi minisztérium bízik abban, hogy a helyzet javításához vezetnek azok az intézkedések is, amelyeknek az állami kórházakba a jelenleginél több hatékonyságot, ellenőrzést és átláthatóságot hozhatnak.