Kažimír: a többi közjogi méltóság áldoz a bírák bérérére

Az Alkotmánybíróság Ivetta Macejková elnöklésével 2015. november 25-én úgy határozott, hogy a bírák idei bérének a kormányzó Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) általi befagyasztása alkotmányellenes. Alexandra Donevová, az igazságügyi minisztérium szóvivője arról tájékoztatott, hogy az előzetes becslések szerint 6 millió euróra lesz szükség a bíráktól előzőleg megvont bér pótlására.
Peter Kažimír pénzügyminiszter emlékeztetett, hogy a közjogi méltóságok – a bírákat s az ügyészeket nem beleértve – idei béreinek befagyasztása valamivel több mint 3 millió euró megtakarítást jelentett, s jövőre is ugyanekkora összeg megspórolására számít. Mint mondta, ez éppen a bírák idei bérkiegészítésének fedezésére lesz elegendő.
„Ha a pénzügyi fedezetről beszélünk, a bíráknak nincs oka az aggodalomra, mert a többi közjogi méltóság ezt összehozza nekik“ – mondta a miniszter. „Ez azt jelenti, hogy a köztársasági elnök úr, a parlamenti képviselők, a kormánytagok összedobják a költségvetésen belül azt a pénzt, ami ahhoz szükséges, hogy bíráink bérét ki tudjuk egészíteni“ – jegyezte meg a pénzügyi tárca vezetője.
Egészében véve az alkotmánybírósági döntés nem semleges, mert a bírák bére alapján számítják ki az ügyészekét is. Ez azt jelenti, hogy az államnak az ő idei jövedelmüket is ki kell egyenlítenie. A Sme napilap információi szerint hozzávetőleg 4 millió euróról van szó, azaz együttesen nagyjából 10 millió eurót kell előteremtenie az államnak.
„Fontos megjegyezni, hogy mindezt nem az ügyészek, hanem a bírák kezdeményezték“ – mondta el vonatkozó reakciójában Kažimír. A keresetet Jana Bajánková, a Bírói Tanács elnöke nyújtotta be a taláros testülethez.
A kérdésre, hogy a bírák mikor kapják majd meg pénzüket Kažimír azt felelte, hogy a döntés még nem látott napvilágot. A döntéshozatalt követően az igazságügyi minisztériumnak fel kell dolgoznia a bérkiegészítést, majd meg kell kérnie a pénzügyi tárcát, hogy tegye meg a szükséges költségvetési intézkedéseket. A tárcavezető szerint egy vagy két részletben folyósítják majd a bérkiegészítést.
„A bírák oldaláról gyakran hónapokig kell várni egy döntésre, míg jelen esetben talán csupán pár napról lesz szó. Hagyjuk magunkat meglepni. Ha saját bőrükről van szó, az igazságügyben tevékeny kollégáink igencsak fürgék szoktak lenni“ – jegyezte meg a pénzügyminiszter.
A bírák bérei 2012 óta nem emelkedtek. A 2013. és 2014. évi takarékossági intézkedéseket nem támadták meg az Alkotmánybíróságon. Bajánková keresetében rámutatott a kedvező 2014-es gazdasági mutatókra, amely a bírák idei jövedelmezésére is hatással van. Véleménye szerint így a bírák béreinek 3. éve nem szűnő befagyasztása nem felel meg az eredeti intézkedés ideiglenes jellegének.