Jövőkép a szakpolitikus szemével
Makrogazdasági szempontból az új év kezdete nem volt számunkra biztató - állapítja meg Farkas. Kiderült, hogy Szlovákia államháztartása a tavalyi évet a tervezettnél 135 millióval nagyobb hiánnyal zárta. Ráadásul az államháztartás tavalyi hiánya közel 600 millióval túlszárnyalta az előző évit. Az államadósság lassan, de biztosan kúszik felfelé, ellentétben az euróövezet kemény magját alkotó államokkal – fogalmaz portálunkhoz eljuttatott prognózisában Farkas Iván, aki szerint mindez kísértetiesen hasonlít a 2006-2010 közötti kormányzati időszakra.
"A kormányfő előszeretettel hangoztatta, hogy a beruházások több mint 70 százaléka uniós forrásoknak köszönhetően valósulhatott meg. 2012 végén, amikor a hétéves uniós költségvetési időszak 86 százaléka mögöttünk volt, Szlovákia a számára megítélt 11,4 milliárdos keret 30,9 százalékát merítette ki. Az uniós források felhasználásának hatékonysága szempontjából a 27 tagország eredményességét felvonultató lista végén kullogunk. Például a szlovák körökben oly sokszor elmarasztalt Magyarország a hatékonyság hasonló szintjén másfél éve, 2011 nyarán volt" – mutatott rá.
Farkas szerint 2013-ban egy sajnálatos törés következhet be a makrogazdaságban. A válság begyűrűzése óta Szlovákia aránylag ügyesen evickélt a válság hullámain, a megpróbáltatásokat az államháztartás úgy-ahogy kezelni tudta, nem marasztalták el Brüsszelben. Az euróövezetben közel állt a kemény maghoz, az államháztartás és az államadósság mutatói folyamatosan, de csupán enyhén romlottak, eddig nem volt szükség mentőövre és válság-forgatókönyvekre. Idén azonban minden megváltozhat. Hiszen tavaly ősszel visszavonulót fújt több nagyvállalat, a többieket meg csupán állami bónuszokkal tudja féken tartani a kormány. A közepes vállalkozók, kisvállalatok százai elhagyták Szlovákiát, a környező országok valamelyikében kerestek menedéket és megélhetést.
Tíz év elmúltával a 2002-ben beindított gazdasági folyamatok ellenkezőjét tapasztalhatjuk. Idén a vállalkozási környezet látványosan leromlik majd – jósolja a politikus, aki szerint az államháztartás gondjai már tavaly is megmutatkoztak, amikor a tervezettnél majdnem 770 millióval kisebbek voltak az adóbevételek. Idén az objektív körülmények és a kormány által meghatározott gazdasági környezetben hihetetlen gondokkal fog küzdeni az államháztartás. „Az eddigi, viszonylag békés, stresszmentes makrogazdasági időszak befejeződhet. Sajnos sokkal rosszabb idők jöhetnek” – véli a szakpolitikus.
Farkas szerint 2013-ban a kormánynak és az ellenzéknek is össze kell szednie magát. Nagyságrendekkel meg kell növelni az uniós források felhasználásának hatékonyságát. Emellett célirányossá kell tenni a szociális juttatásokat és segélyeket, hogy tényleg csak a rászorulók kapják azokat.
A MKP alelnöke úgy gondolja, fontos lenne az adó- és járulékhátralékok eddigieknél szigorúbb behajtása. Az unióban csupán Görögországban gyengébb a behajtás hatékonysága, csupán ott burjánzik Szlovákiánál erőteljesebben a szürkegazdaság - magyarázza, hozzáfűzve: ha gyengén teljesülnek az adóbevételek, akkor ésszerűsíteni kell a kiadásokat. Eredményt hozhat a nem produktív állami hivatalnokok számának csökkentése, elsősorban a központi államigazgatás karcsúsítása a fővárosban. Az alkalmazottak elbocsátása helyett produktív, forrásokat termelő feladatokkal kellene ellátni őket. A politikus szerint emellett enyhíteni kellene a karhatalmi erők dolgozóinak kiváltáságait. „Alapvetően a munka adó- és járulékterheit kellene lecsökkenteni, helyette a tőkejövedelmek adó- és járulékterheit kellene alapvetően megnövelni” – hangsúlyozta a szakpolitikus.
Farkas szerint a lehető leghamarabb hozzá kell látni a leszakadó, hátrányos helyzetű térségek fejlesztéséhez. Uniós források felhasználásával fejleszteni kell a közlekedési infrastruktúrát, valamint munkahelyteremtő és megtartó beruházások telepítése szükséges. Ha erre nem kerül sor, a produktív korban élők, elsősorban a fiatalok elhagyják az érintett térségeket, középtávon saját sorsukra hagyva az itt maradtakat. A szakpolitikus hozzátette: kollektív javaslatokról van szó, amelyek az MKP Gazdasági és Régiófejlesztési Tanácsának tavalyi ülésein fogalmazódtak meg.