2013. április 4., 17:29

Jól érzi magát Miloš Zeman Szlovákiában

POZSONY. Miloš Zeman cseh államfő kétnapos hivatalos látogatásra érkezett Szlovákiába Ivan Gašparoviè szlovák köztársasági elnök meghívására.

Miloš Zeman cseh és Ivan Gašparoviè szlovák államfő közös sajtótájékoztatóján egyetértett abban, hogy a két ország között már hosszú ideje nincsenek vitás kérdések. „A legutolsó ilyen konfliktushelyzet a szövetségi vagyon elosztásával kapcsolatban 12 éve oldottuk meg” – jegyezte meg Zeman.

Az államfők üdvözölték, hogy Szlovákia és Csehország együttműködik védelmi téren, s a közlekedés és az úthálózat fejlesztésének elmélyítését szorgalmazzák. Ezzel kapcsolatban megemlítették a Cargo vasúttársaság és cseh partnere együttműködésére vonatkozó elképzelést, amivel erős pozíciót szerezhetnének a közép-európai, illetve az európai piacon.

Zeman elmondta: első hivatalos útja nemcsak a hagyományok miatt vezetett Szlovákiába, hanem a két állam közötti, átlagon felüli kapcsolat miatt is. A cseh köztársasági elnök szerint Szlovákia legkevesebb egy tekintetben megelőzte Csehországot, mégpedig az euró bevezetésében. A beszélgetés során megtudta, hogy a lakosság 70 százaléka ma is támogatja a közös európai pénznemet. „Ez mindenképp inspiráló hatású Csehország számára” – jelentette ki.

A találkozón felvetették, hogy a két ország a közeljövőben közös jégkorongbajnokságot szervezhetne. Abban az államfők egyetértettek, hogy egy közös futballbajnoksághoz jelenleg nincsenek meg a feltételek.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.