Jókai Mór Emlékév Révkomáromban: kvízzel folytatódik a rendezvénysorozat

Ez az év bővelkedik az 1911-ben megalakult, majd 1945 után beszüntetett, s a 2000-ben újraindított Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület (JKME) számára fontos évfordulókban, amelyek közül kiemelkedik Komárom jeles személyiségének, Jókai Mórnak (1825. II. 18 – 1904.V. 5.) a születési jubileuma. Egyébként az író Kultúrpalota előtti szobrát, Berecz Gyula komáromi képzőművész alkotását 1937-ben ez az egyesület közadakozásból állította fel.
„190 évvel ezelőtt városunkban született Jókai Mór, ezért úgy döntöttünk, hogy a közgyűlésünkön ezt az évet Jókai Mór Emlékévnek nyilvánítjuk, amiről két nagyszabású és több más rendezvénnyel is megemlékezünk. Február 21-én immár 9. alkalommal adtuk át a Jókai-díjat a Kultúrpalotában, ahol Kustyán Ilona nyugalmazott gimnáziumi tanárnő Jókai helye a magyar regényirodalomban címmel tartott előadást, továbbá a Selye János Gimnázium és a helyi Művészeti Alapiskola növendékeinek, valamint a Gaudium kórusnak „Jókai és Komárom“ című zenés-irodalmi műsorát is élvezhették a jelenlevők – idézte fel a Hírek.sk-nak a Jókai Mór Emlékév elején történteket Keszegh Margit, a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület elnöke.
A kiegyezés és a századforduló kora Jókai írásaiban című pályázatra 8 pályamű érkezett, amelyekből 2 művet értékelhetetlennek tartott a bíráló bizottság. Az értékelhető 6 írás közül a JKME-vel együttműködő Falvak Kultúrájáért Alapítvány január 18-án tartott Magyar Kultúra Nap-gálája után a bírálóbizottság közösen állapította meg a díjazottak sorrendjét, miután felnyitották a jeligés borítékokat és kiderült a győztes kiléte. Az idei Jókai-díjat Böjthe Pál kolozsvári állatorvos vehette át.
Keszegh Margit a családok apraját és nagyját is meghívta arra az augusztus 22-én, szombaton 17 órától zajló szabadtéri kvízre, amelyre a Komáromi Nyár 2015 elnevezésű rendezvénysorozat keretében kerül sor. A térre látogató gyerekek és felnőttek játékos formában mérhetik majd fel a városuk jeles szülöttével kapcsolatos ismereteiket. „Együtt szórakozhatunk, felidézhetjük és gyarapíthatjuk a Jókai Mór életével, munkásságával kapcsolatos tudnivalókat, s a kvíz győzteseit meg is ajándékozzuk. Szeretettel várunk minden érdeklődőt a Klapka térre” – hangzott a meghívás.
Azt is elmondta, hogy október 27-én a Duna Menti Múzeummal (DMM) és a magyarországi Petőfi Irodalmi Múzeummal együttműködve Jókai-szimpóziumot, Révkomárom város önkormányzatának támogatásával pedig érdekesnek ígérkező kiállítást rendeznek a Kultúrpalotában, melyet a Jókai Közművelődési és Múzeum Egyesület megalakulása után két évvel, 1913-ban avatott fel.
„A kiállítás a budapesti tervezőgrafikus, Porpáczy Zoltán plakátjai révén egyedi módon mutatja be a nagy író-mesemondó egy-egy mondatát. Ehhez párosul a Facebook közösségi oldalon már megtalálható ún. Napi Jókai-képanyag, amely a tervezett kiállítás alapjául szolgál, modern köntösbe bújtatva hozza közelebb Jókai Mórt és az immár klasszikusnak számító műveit a XXI. században élő emberekhez“ – magyarázta a továbbiakban.
Az egyesület elnöke portálunknak arról is beszámolt, hogy a Jókai Mór Emlékév keretében további fontos feladatuknak tartják a Jókai Mórhoz, továbbá az író hajdani családjához és regényeihez kötődő emlékhelyek ápolását, népszerűsítését. Ezek egyike a Jókay család révkomáromi református temetőben levő sírhelyének a városi önkormányzat segítségével megvalósuló rendbehozatala.
„Felújíttatjuk a családi sír kerítését, a szakemberek megtisztítják és konzerválják a sírkövet, a feliratokat pedig újrafestik. Természetesen megszépítjük a sír környékét is, a sírhelyet jelölő, rozsdamarta információs táblát pedig lecseréljük“ – árulta el.
A Jókai Mór Emlékév kapcsán rövidfilm-sorozat készül a Komáromi Városi Televízió közreműködésével. Keszegh Margit ígérete szerint a 4-5 perces filmeket szeptembertől hetente sugározzák majd a Komáromi Városi Televízióban.
„A filmsorozatban Mácza Mihály múzeumi történész mesél a Jókai személyéhez és munkásságához kötődő komáromi helyszínekről, vonatkozásokról. Azok között az író Király püspök utcában levő szülőházáról, a Határőr utcai későbbi lakhelyéről, az Erzsébet-szigeten felújított Jókai-filagóriáról és a Kultúrpalota előtt álló Jókai-szoborról. A sorozatban Fazekas László református püspök úr beszél a Jókay család sírkertjéről és a református templomban található családi padról. Kustyán Ilona nyugalmazott gimnáziumi tanárnő az író életútját ecseteli, s nem feledkeztünk meg a Jókai-regényekben szereplő komáromi utalásokról sem. Én is igyekszem majd új ismeretekkel szolgálni a nézőknek“ – fejtette ki.
Hozzáfűzte: a rövidfilmeket DVD formájában eljuttatják majd a révkomáromi és dél-komáromi iskolákba, s azok a világhálón is megtekinthetők lesznek. A filmek felhasználásával QR kódok elhelyezését is tervezik, amelyek okostelefonon át az egyes helyszíneken és szórólapokon is elérhetővé teszik az összeállításokat. Mindez a 2006-ban alapított, tehát 10 éves jubileumához közeledő Jókai-díjhoz – melynek idei pályázatához még október végéig leadhatják alkotásaikat a pályázók –hasonlóan öregbítheti majd a komáromi írófejedelem és szeretett szülővárosa régi jó hírnevét.