Jogászok véleménye: nem lehet diszkriminatív az állampolgársági törvény
„Szerintem törvényt módosítani úgy, hogy csak a magyarokra vonatkozzon, jogi képtelenség. Örült ötletnek tűnik“ – nyilatkozta Ján Drgonec alkotmányjogász. A volt alkotmánybíró nem sejti, mi szerepelne az indoklásban. A jelenlegi törvény ugyanis betölti a funkcióját, és összhangban van a nemzetközi szabályokkal, elsősorban az Európa Tanács állampolgárságra vonatkozó keretszerződésével. Ez lehetővé teszi az unió tagállamainak, hogy megvonja az állampolgárságot azoktól, akik más ország állampolgárságát kérvényezik – magyarázta Drgonec.
Problematikusnak tartja a szlovák szándékot Samuel Abraham politológus is. Szerinte abban a formában, ahogy beharangozta a kormány, sértené azt az alapelvet, hogy a törvény előtt mindenki egyenlő, nem lehet egy csoporttal kivételt tenni. „Én nem vagyok jogász, de a kormányfő igen. Tudnia kell, hogy a törvények egyetemes volta több ezer éves hagyomány a joggyakorlatban. Nem lehet törvényt szabni sem Jožora, sem egy magyarra! Jožot elítélhetik krumpli lopásért, de nem azért, mert ő Jožo! Ennek értelmében nem lehet fellépni a magyarokkal szemben sem csupán azon az alapon, hogy felvették a magyar állampolgárságot“ – vélekedik a szlovák politológus.
Abraham szerint Fico ebben a kérdésben populista húrokat penget, hogy a Vladimír Meèiar és Ján Slota pártjától elcsábított szavazóknak megfeleljen. A szakember ugyanakkor hozzáfűzte: a magyar fél állampolgársági törvényével sincs minden rendben, az is populista indíttatású.
Peter Kresák alkotmányjogász Drgonechoz hasonlóan kétli, hogy a beharangozott törvénymódosítás végrehajtható lenne. „Ki kell várni, hogy mit vetnek papírra. Ebben a fázisban még nem szívesen kommentálnám a terveket. Nem tudom azonban elképzelni, miként irányulhatna ez a törvény konkrét személyek, vagy konkrét állam ellen“ – szögezte le. Megjegyezte azt is, hogy a szlovák politikában gyakran beszélnek valamiről, de másként járnak el.
Abraham az állampolgársági törvény megoldását a két ország közti párbeszédben látja. Le kell ülni tárgyalni a magyar féllel! - hangoztatja. Az aktualne.sk ezzel összefüggésben megemlíti: Budapest jelezte, ha Szlovákia végrehajtja a tervezett törvénymódosítást, Magyarország válaszként nemzetközi fórumokhoz fordul jogorvoslatért. Robert Fico ezt nem tartotta szerencsés lépésnek, de visszafogottan nyilatkozott. Azt mondta, ha valóban lesz javaslat ilyen beadványra, azzal személyesen szeretne megismerkedni, nem a médiából.