Jeszenszky: a V4-ek missziója az európai egység megmentése
A konferenciát Czimbalmosné Molnár Éva, Magyarország pozsonyi nagykövete nyitotta meg. A pozsonyi külképviselet vezetője beszédében a negyedévszázados együttműködés eddigi és jövőbeni célkitűzéseiről is beszélt.
„Az idén 25 éves Visegrádi Együttműködés hatékony, többszintű konzultációs fórum, érdekegyezés esetén pedig konkrét közös projektek kerete. A kezdeti célok – az EU- és NATO-csatlakozás, a demokratikus és a piacgazdasági átalakulás – teljesülése után megújított együttműködés célja a közép-európai régió erősítése, a közös történelmi és gazdasági érdekérvényesítésünk és globális láthatóságunk növelése révén” – fogalmazott a nagykövet. Rámutatott: az elmúlt években – és különösen a migrációs válság óta – élénkült az együttműködés, növekedett annak külső ismertsége Európán belül és kívül, a kooperáció pedig mára a külpolitika mellett a szakpolitikai és a társadalmi dimenziókra is kiterjedt.
Czimbalmosné Molnár Éva hangot adott azon meggyőződésének, hogy az együttműködés olyan erőforrása a tagországoknak, amelyhez fogható integráció az Európai Unión belül jelenleg nincs. „Nem üres frázis, hogy együtt sokkal erősebbek vagyunk, mint lennénk külön-külön. Ennek vannak példái is a múltból, a kohéziós forrásoktól kezdve a migrációs kérdésen át egy sor olyan ügyben tudtunk konkrétan együttműködni, amelyekben aztán az európai álláspontot is sikerült a magunk javára fordítani, vagy legalábbis számunkra kedvező irányba formálni” – mutatott rá.
A nagykövet végül hozzátette, hogy a helyszínen egy kiállítás mutatja be a V4-ek társadalmi dimenziója erősítésének elsődleges eszközét, a 2000-ben alapított Nemzetközi Visegrádi Alapot, amely a négy ország lakosságának, intézményeinek, szervezeteinek kulturális, tudományos, szakmai kapcsolatépítését segíti.
A panelbeszélgetés során Jeszenszky Géza a kooperáció kialakulásának körülményeit felidézve annak jelenlegi szintjét értékelte, illetve rámutatott a jövőbeli kihívásokra is. A visegrádi együttműködés létrejötte a múltban gyökerezett és a rendszerváltozás szelleméből következett – állapította meg a volt külügyminiszter. Rámutatott: a V4-országok ma „egy modellt képviselnek”, s bár az egymás közötti ügyekben még sok tennivaló van, együttműködésük pozitív példa lehet.
Jeszenszky Géza a V4-ekre váró kihívásokról szólva azt mondta: az együttműködésnek nagyon nagy jövője van, nemcsak a vitás kérdésekben való közös kiállás tekintetében, hanem a gyengülni látszó európai egység megmentése terén is.
„Az a feladatunk, hogy azt a bizonyos európai egységet, ami ma düledezik, segítsük megmenteni” - fogalmazott Jeszenszky Géza. A visegrádi országoknak vannak olyan jogos szempontjaik, amelyeket Nyugat Európában egyesek nem értenek, vagy azokkal ellentétes a felfogásuk, de őket józan eszmecserével meg lehet győzni – mondta a migráció által felvetett kérdésekre utalva a volt külügyminiszter, aki szerint ebben a kérdésben is megvan a lehetőség a közös (európai) álláspont kialakítására.
„Én hiszek abban, hogy közös európai megoldást kell megtalálni, és ez csak eszmecserével lehetséges” - vélekedett.
A V4 együttműködés 25. évfordulója alkalmából tartott konferenciát a Több mint szomszéd – magyar kulturális hét Pozsonyban programsorozat keretében tartották meg.