2019. augusztus 3., 13:04

Javában zajlik a kamocsai gasztrofesztivál

Csepergő esőben nyitotta meg kapuit tegnap a 18. Nemzetközi Gasztrofesztivál Kamocsán. Késő délutánra azonban jó idő lett, és mint a méhkas úgy zsibongott a fesztivál színhelye.

gastro-19-bokor-copy-.jpg
Galéria
+19 kép a galériában

A töltés előtti téren a Régiók Ízei program a résztvevő önkormányzatok és a civilszervezetek bemutatkozásával kezdődött. Váli Csongor a csíkszeredai Pogány-havas Kistérségi Társulás menedzsere és Ferenc Csaba Csíkpátfalva polgármestere arról szólt, nagy az egyetértés a társulás és a falvak polgármesterei közt a tekintetben, hogy Erdély e szépséges szegletét meg kell hagyni tájvédelmi területnek, és nem kell oda még szélerőműveket se telepíteni. 

Bemutatkoztak még Kamocsa, Szímő, Žlutava és Bakonyszombathely önkormányzatai látványosságaikkal, fejlesztéseikkel és külön kitértek arra, hogy hogyan és miben működnek együtt a településeiken működő civilszervezetekkel. A žlutavaiak még egy olyan gesztuson is elgondolkodtak, hogy a jövő évi fesztiválig egy közülük magyarul is megtanul. 

Bögi Pathó Melinda, Zalaba polgármestere hihetetlen temperamentumos és jókedvű előadást tartott arról, hogy sikerült faluját csapattá kovácsolnia. Csapatépítő taktikájának főbb motívumai a tervezés, (tudják, mi lesz jövőre, sőt két év múlva), hogy nincs lehetetlen, hogy a munkába a gyerekeket is be kell vonni, hogy a főnök is csapattag! Hogy ez jól sikerült, abból is látszik, Kamocsára e kis faluból hatvanan jöttek el. Mivel időben és sikeresen pályáztak az eseményre Nyitra megyénél, kellőképpen láttatni is tudják magukat. Már péntek este nekifogtak a várépítésnek, ahol ma korabeli ruhákban a főzés zajlik.

Napjaink kihívásai

A MA7 sátrában három közérdeklődésre számot tartó előadás hangzott el.

„Legnagyobb kincsünk a víz” címmel Tóth Tiborral, a Vizünkért Polgári Társulás tagjával Matus Tibor rovatvezető beszélgetett a Csallóköz vízkészletének romlásáról és lehetséges okairól. A szakember elmondta, először adományokból fedezték a víz minőségének ellenőrzését, ami a környezetvédelmi minisztérium dolga lenne, de mára norvég alapok támogatásával lehetőség van soklépcsős mintavételre is a Dunából.  Az érdeklődők a zanasuvodu.sk oldalon követhetik tevékenységüket. 

A második előadásban Pomichal Krisztián szerkesztő „új európai polgári kezdeményezés a régiók egyenlőségéért” témában beszélgetett Tárnok Balázs jogásszal, az európai jog avatott ismerőjével. Elmondta, cél a nemzeti régiók kialakítása, mivel a kohéziós támogatásokat az egyes kormányok sokszor úgy osztják szét, hogy a magyarlakta területekre kevesebb támogatás jut. „Ha hagyunk egy régiót gazdaságilag leszakadni, ott a kisebbségi kultúra is veszélybe kerül” – hangsúlyozta Tárnok Balázs. 

„Közösségünk megmaradásának záloga az önkormányzatiság” címmel Agócs Kőrösi Ildikó, az MKP önkormányzati alelnöke, Pered község polgármestere és Balódi László, a Most-Híd parlamenti képviselője, Nemeshodos polgármestere beszélgettek Rajkovics Péter rovatvezető moderálása mellett, érintve minden aktuális, közösségünket érintő témát.

A Régiók Ízei fergeteges táncházzal zárultak a Kovász banda vezetésével, ahol közreműködött a Nádos Néptánccsoport Nádszegről, a Kikelet Táncegyüttes Gútáról, a Kis Zúgó Érsekújvárból.

gastro-19-bokor-copy-.jpg
Galéria
+19 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.