2012. augusztus 3., 09:39

Januártól megszűnhet 64 állami hivatal

POZSONY. Küszöbön a közigazgatás "megareformja", az ESO. A tervezett intézkedések most körvonalazódnak. Januártól a tervek szerint megszűnik 64 állami hivatal.

A mozaik első kockáját Robert Kaliòák belügyminiszter szerint a helyi közigazgatásban végrehajtandó intézkedések jelentik. Az erre vonatkozó törvényjavaslatot a belügyminiszter már tárcaközi egyeztetésre bocsátotta. A cél adott: 2013 januárjától megszüntetni 64 állami hivatalt.   

Ezzel veszi majd kezdetét a közigazgatás reformja, ami a tervek szerint több évig eltart. Robert Kaliòák belügyminiszter az Aktuálne.sk hírportállal közölte: a pénzintézetek és a nagyvállalatok megadóztatása mellett takarékosabb működéssel próbál többletbevételekhez jutni az állam.

„Az adminisztratív terheket úgy próbáljuk csökkenteni, hogy az államigazgatást közelebb visszük az állampolgárokhoz"  mondta a tárcavezető. A rendszer szerinte átláthatóbb, az ügyintézés pedig egyszerűbb lesz. "A takarékoskodás eredménye már a következő két évben megmutatkozik“ – fűzte hozzá. Első lépésként 2013 januárjától megszűnnek a  kiválasztott kerületi struktúrák, hatásköreik a kerületi székhelyeken működő körzeti hivatalokra szállnak át.

Miroslav Beblavý, a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) képviselője szerint ezzel az intézkedéssel legfeljebb pár tucat elöljáró és titkársági alkalmazott, valamint megközelítőleg száz adminisztratív munkaerő bérét takarítja majd meg az állam. Elmondta: a belügyminiszter már jelezte, hogy elbocsátásokat nem tervez, ezért jelentős költségmegtakarítást az átszervezés nem vonhat maga után. „Ezeknek a hivatalnokoknak valahol ülniük kell, valamilyen autókon közlekedniük kell“ – kommentálta a kormány elképzeléseit az ellenzéki képviselő. Beblavý rossz ötletnek tartja, hogy a kabinet a kerületi tanügyi hivatalok hatáskörét is átruházná a körzeti hivatalokra. Leszögezte: már a meèiari időszakban rossz tapasztalatok voltak ezzel a modellel.

A képviselő rámutatott: a kerületi tanügyi hivatalok a városok és községek vonatkozásában kiterjedt jogkörökkel rendelkeznek az oktatásügy terén, mivel több tucat iskola tartozik ma is a hatáskörükbe. Beblavý szerint a szakmaiság szenvedne csorbát, ha a kerületi tanügyi hivatalok igazgatása az oktatási tárcáról 2 -3 dolgozó bérének megtakarítása miatt átszállna a belügyminisztériumra.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.