Ivan Mikloš: A reformmal a koalíció is bukik
Mikloš közvetve a kereszténydemokrata és a polgári konzervatív képviselők viselkedése ellen emelt kifogást. Kifejtette: „ha a járulékreformot a törvényhozás nem szavazza meg, annak komoly kihatásai lesznek a közkiadások egyensúlyának fenntarthatóságára, továbbá az ország hitelképességére és szavahihetőségére nézve”. Kijelentette: az adó- és járulékreform változatlan formában történő elfogadására van szükség, mert „ha egyetlen elemet is kihúznak belőle, összedől az egész", Szlovákiának pedig olyan gondjai lesznek, amilyenekkel jelenleg egyes dél-európai országok küszködnek.
Anton Marcinèin kereszténydemokrata képviselő, akinek komoly fenntartásai vannak az adó- és járulékreformmal kapcsolatosan, legfőképpen azt kifogásolta, hogy a mintegy fél éve tartó politikai vita ellenére sem közeledtek az álláspontok, és hogy a kormány a pártfrakciók szakembereinek véleményéből semmit nem vett át a parlament elé letett javaslatba. Marcinèinnak nincs kifogása az adó- és járulékbeszedés központosítása ellen, de a szuperbruttó bér bevezetését ellenzi, mert annak a későbbi kihatásait szerinte senki nem ismeri és felbecsülni sem tudja. Azt mondta: gazdasági recesszió idején duplán kockázatos olyan intézkedéseket hozni, melyek az állami adóbevételeket ugyan növelik, de a szociális biztosítási rendszerből – vagyis az első nyugdíjpillérből – és az egészségbiztosítók kasszáiból további pénzeket vonnak ki. Marcinèin szerint pillanatnyilag az adó- és járulékbeszedést kellene megreformálni, s fél éves kivárás után – amikor a globális gazdasági tendenciák már világosabbak lesznek – kellene visszatérni a többi elképzeléshez.
Ivan Mikloš nem ért egyet Marcinèinnal. Azt mondja, a nagy reformra éppen a romló világgazdasági környezet miatt van szükség, s ha a kormány a teljes egyetértésre várna, soha semmilyen reformot nem valósítana meg. „Úgy kormányozni nem lehet, hogy fél éves vita után elfogad valamint a kormány minden minisztere, a parlamenti képviselők egy része meg azt mondja erre, hogy nem fogja megszavazni” – hangoztatta a pénzügyminiszter.
Marcinèin szerint az előterjesztő, vagyis a kormány, illetve az illetékes miniszter feladata, hogy szakmai érvekkel képes legyen meggyőzni a parlamentben a képviselőket. Hozzátette: Jozef Mihál munkaügyi miniszter, aki a kereszténydemokrata frakcióval tárgyalt az előterjesztésről, erre képtelen volt.