Ismételten megszavazták a kisebbségi nyelvtörvényt
Marek Madaric az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) nevében megismételte több ízben tolmácsolt véleményét, hogy a szlovákiai nemzetiségek nyelvi jogai megfelelő szinten biztosítva vannak. A baloldali politikus ismertette teóriáját, miszerint kisebbségi nyelvtörvény a magyar revizionista politika stratégiai eleme.
Ján Slota pártelnök újat nem mondott. Hazaárulónak nevezte azokat a képviselőket, akik támogatták a jogszabályt, s arról beszélt, hogy a kisebbségi nyelvörvény miatt kiszorul a szlovák nyelv a magyarok által lakott területekről.
Általános vélemény, hogy a törvény részleges előrelépést jelent. Egy város, vagy község akkor kerülhet fel a kétnyelvű települések aktuális listájára, ha a területén élő nemzetiség aránya két egymást követő cenzuson eléri a 15 százalékot. Ahhoz viszont, hogy a kétnyelvű település egynyelvűvé váljon, három egymást követő népszámlálásnál kell a nemzeti kisebbség számarányának 15 százalék alá csökkennie.
A törvénymódosítás által elméletileg bővül a kisebbségek anyanyelvhasználatának a joga. A közintézmények kötelesek lesznek szóbeli, illetve írásbeli kérelem esetén a kisebbség nyelvén is válaszolni. A kétnyelvű települések 2012. június 30-tól kötelesek lesznek a születési anyakönyvi kivonatot, a házasságlevelet, illetve a halotti anyakönyvi kivonatot és egyéb okiratot a kisebbség nyelvén is kiállítani, ha ezt külön kéri valaki.
A törvénymódosítás után az önkormányzati testületi üléseket a kisebbség nyelvén tarthatják meg. Feltétel, hogy ezzel a képviselő testület és a polgármester is egyetértsen.
A törvénnyel szemben számos kifogás hangzott el a kisebbségek részéről is. A felvidéki magyarokat nyugtalanítja, hogy a hivatalok meghatározhatják a kétnyelvű ügyintézés időpontját, szűkítve ezzel az anyanyelv használatának jogát.
A Magyar Koalíció Pártja többek között azt is kifogásolja, hogy a kétnyelvűnek minősülő települések egészségügyi és szociális intézményeiben nem kötelező a kétnyelvű kommunikáció, s hogy a kisebbségi televíziós műsorokat továbbra is államnyelven kell feliratozni. A Velencei Bizottság ezt versenyhátrányként értelmezte.
Előrelépés a korábbi gyakorlathoz képest, hogy törvénysértés esetén szankciókra is lehetőség nyílik. A kiróható pénzbírság összege 50-től 2500 euróig terjed. A törvénysértéseket a Kormányhivatal tárgyalja, amely előbb figyelmeztet a hiányosságra, s csak akkor engedélyez bírságot, ha a jogsértő állapot nem szűnik meg.