2017. március 21., 13:16

Ismét ülésezik a parlament - napirenden a meèiari amnesztiák eltörlése

POZSONY. Kedden délután kezdődik a parlament 14. ülésszaka, amelyen 92 napirendi pontot vitatnak meg, s annak során a képviselők majd a meèiari amnesztiák eltörléséről is döntenek. Az előzetes tervekkel ellentétben az nem most, hanem egy hét múlva, március 28-án kerül terítékre, erről döntött ma az ülés előtt a házbizottság.
201703211317480.3-4c51b25a3ae77cf536c89b6b1b4728cfee195120.jpg

Újdonságnak számít az európai parlamenti képviselők felszólalása

A képviselők asztalán eddig két gyorsított eljárásban tárgyalandó jogi eljárás van, amelyek az alkotmánymódosítást és az alkotmánybíróság szervezéséről szóló törvénymódosítást érintik.

Programon lesz 3 Kiska államfő által a parlamentnek visszaadott törvény is, továbbá 49 első olvasatba kerülő törvénymódosító javaslat, amelyek közül 11-et a kormány tagjai, 38-at pedig a parlamenti képviselők nyújtottak be, valamint 18 második olvasatban levő törvénymódosító javaslat, amelyek közül 11-et a kabinettagok, 7-et pedig a képviselők nyújtottak be. A parlament majd 5 nemzetközi szerződést és egyezményt is megvitat.

Ezen az ülésen kap érvényt először az az újdonság, amit Andrej Danko házelnök az új házszabály által vezetett be: felszólalhatnak az európai parlamenti képviselők. Számukra a parlamenti jóváhagyás után majd lehetővé válik az, hogy az ülésen tájékoztatást nyújtsanak saját munkájukról és az Európai Parlament által megvitatott kérdésekről – aszerint, hogy az EP melyik politikai frakciójába tartoznak. Felszólalásuk legfeljebb 15 perces lehet, ám aztkövetően az illetékes frakcióvezető majd összesen 5 percben kérdéseket tehet fel az EP-képviselőknek, akik azokra újabb 5 perc alatt válaszolhatnak.

Reggel 8 órakor kezdett ülésezni a képviselői házbizottság. Az ellenzék ugyanis elutasítja azt a kormányjavaslatot, hogy a meèiari amnesztiákról gyorsított legiszlatív eljárás során döntsenek. Danko a hétfői tanácskozás után azt nyilatkozta, hogy az ellenzék elvárásainak is meg akar felelni. Az ellenzék egyértelműen azt kérte, hogy halasszák el az amnesztiák eltörléséről szóló szavazást. Végül is az a döntés született, hogy az amnesztiák témája csak jövő héten, március 28-án kerül napirendre.

A koalíció a hírhedt amnesztiákat alkotmánymódosítással és a parlament azon jogkörének a kibővítésével törölné el, hogy joga legyen háromötödös többséggel hatálytalanítani azokat. A vonatkozó javaslatot 30 képviselőnek kell beadnia. Egyúttal az alkotmánybíróságot azzal a hatáskörrel is felruházzák, hogy két hónapon belül bírálja el a képviselők amnesztiák eltörlésére vonatkozó indítványát akkor, ha a parlament elfogad ilyen döntést.

Az alkotmánybíróság majd megmondhatja, hogy a parlamenti döntés érvényes-e vagy sem. Azután, hogy az ilyen módosítás hatályossá válik, a parlament majd magáról az alkotmányos törvénymódosító javaslatról tanácskozhat, amellyel úgy a meèiari amnesztiákat, mint Michal Kováè volt államfő elnöki kegyelmét eltörölnék.

A képviselők ugyanakkor decemberben második olvasatba továbbították Ján Budaj honatya meèiari amnesztiák eltörlésére vonatkozó javaslatát is, amit az ellenzéki képviselőkön kívül a Most-Híd valamennyi jelenlevő képviselője is támogatott.

Megosztás