2014. április 16., 15:33

Ismét romlott a demokrácia minősége Szlovákiában

POZSONY. 2014 első negyedévében romlott a demokrácia minősége Szlovákiában – derült ki a Közéleti Kérdések Intézetének elemzéséből, melynek eredményeit mai pozsonyi sajtótájékoztatójukon ismertették a szervezet képviselői.

A Közéleti Kérdések Intézete (IVO) rendszeresen értékeli a demokrácia minőségét, az 1-es érdemjegy a legjobb, az 5-ös a leggyengébb. A szervezet Barométer nevet viselő elemzése négy területen vizsgálja a demokrácia elveinek betartását. Ezek a demokratikus intézmények és a jogállamiság helyzete, a kisebbségi jogok betartása, a jogalkotás, illetve a sajtó függetlensége. 2014 első negyedévében 0,3 ponttal 3,2-re romlott Szlovákia értékelése.

Legnagyobb mértékű visszaesés a jogalkotás, illetve a kisebbségi jogok betartása területén történt. Az előbbi 2,8-as, az utóbbi pedig 3,5-ös érdemjegyet kapott, ami mindkét esetben 0,4 pontos csökkenést jelent. A fennmaradó két értékelt területen kölcsönösen kiegyenlítették egymást a pozitív és a negatív tendenciák, tehát az előző évihez képest változatlan maradt az értékelés - tájékoztatott Miroslav Kollár projektvezető.

„Az Irány-Szociáldemokrácia (Smer-SD) képviselői a kormányzás hatékonyságára helyezték a hangsúlyt, tehát arra, hogy elképzeléseiket a politikai céljaikkal és programjukkal összhangban megvalósítsák. Csak kis mértékben vagy egyáltalán nem foglalkoztak a kormányzás oldalainak olyan jelentőségével, mint a nyitottság, az inklúzió, a hatalom megosztása, a kiegyensúlyozottság és az ellenőrzés” – állítja az IVO.

A demokratikus intézmények és a jogállamiság helyzetére, illetve az ország társadalmi-politikai légkörére jelentős mértékben rányomták bélyegüket a köztársaságielnök-választással kapcsolatos előkészületek, a választási kampány és a szavazás lefolyása. „Bár az idei államfőválasztás eleget tett a szabad és plurális választások kritériumainak, ám a választási kampány lefolyása kételyeket támasztott azzal kapcsolatban, hogy a szavazás igazságos és tisztességes volt-e” – mondta Grigorij Mesežnikov politológus, a Közéleti Kérdések Intézetének igazgatója.

Az IVO a jogalkotás területével kapcsolatban megjegyzi, hogy a jelenlegi választási időszak egyik legjelentősebb kezdeményezése a kormánypárt és a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) alkotmánymódosító javaslata, amely az igazságszolgáltatás reformját és a hagyományos családmodell alkotmányos védelmét célozza. Ez iskolapéldája egy törvénymódosító javaslat konkrét politikai célok érdekében való felhasználásának – mutatott rá Mesežnikov.

A sajtó függetlensége kapcsán az adott időszakban a média államfőválasztás alatti magatartása volt a mérvadó. Miroslav Kollár elmondta: megállapítható, hogy a sajtó nem játszott jelentős szerepet a választási eredmény alapvető befolyásolásában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.