2017. május 31., 11:13

Ismét csalók garázdálkodnak Nagyszombat megyében

NAGYSZOMBAT. Ez év elejétől Nagyszombat megyében már 17 idős személy ellen elkövetett csalást és lopást vett nyilvántartásba a rendőrség. Hét esetet a Nagyszombati, továbbá négyet pedig a Dunaszerdahelyi járásban élők jelentettek be. További három nyugdíjast a Pöstyéni járásban fosztottak meg a pénzétől, egy-egy hasonló esetet pedig a Galántai, Szakolcai és Galgóci járás rendőrei vizsgáltak.
201705310924450.nyugd01.jpg

Az utóbbi két hónapban nőtt a becsapott idős emberek száma. Míg az év elején csak havi 1-2 eset történt, áprilisban már 5, májusban pedig 6 esetről szerzett tudomást a rendőrség. Ezért az idős polgárokat arra figyelmezteti, hogy legyenek különösképpen elővigyázatosak.

A csalók elsősorban a késő éjszakai és kora reggeli órákban szokták felhívni kiszemelt áldozataikat, miközben a rokonaikként vagy ismerőseikként, például az unokájukként, fiukként, szomszédjukként, testvérükként, volt diáktársukként, esetleg hozzátartozóik orvosaként mutatkoztak be.

„A telefonbeszélgetés során olyan neveket használnak, mint MUDr. Molnár, MUDr. Martinka, MUDr. Matuška. Minden esetben különféle célokra pénzt kérnek kölcsön” – mondta el Mária Linkešová, a Nagyszombati Kerületi Rendőrkapitányság szóvivője. A nyugdíjasoknak például azt mondják, hogy a rokonuk ittasan súlyos közlekedési balesetet okozott Szlovákiában vagy Magyarországon, kár keletkezett és személyi sérülés történt, s az illető most kórházban fekszik, nem kommunikálhat, mert a baleset során elharapta a nyelvét. Olyan eset is előfordul, hogy áldozataiktól pénzt kérnek a válságos állapotban levő idős rokonuk műtétjére.

„Az elkövetők egymás után többször is telefonálnak azért, hogy a becsapott személy ne tudja leellenőrizni azt, hogy valóban a rokona hívta-e fel őt, s a csalóknak kedvez a késő éjszakai óra is, amikor az idős emberek nem akarják zavarni más családtagjaikat. A csalók azt kérik, hogy a pénzt küldjék el egy taxissal vagy azt személyesen vigyék Magyarországra és adják át a nyugdíjas által nem ismert emberüknek, aki tud a balesetről és minden szükséges dolgot elintéz. Azt ígérik, hogy ekképp a balesetet nem jelentik be a rendőrségnek, s arról majd senki sem szerez tudomást” – tette hozzá a szóvivő.

A csalók más esetekben z áramszolgáltató, víz- és gázművek, szociális hivatalok vagy más intézmények munkatársainak, esetleg olyan személyeknek adják ki magukat, akik a kórházba vezető út felől érdeklődnek, miközben pénzt kérnek a válságos állapotban levő rokonuk műtétjére. Linkešová szerint sikerrel járnak a házaló ügynökök szerepében tetszelgő csalók is, akik különféle termékek, például gyapjútakarók, masszázsgépek, egészségügyi segédeszközök, fazekak és kések eladóiként „előnyös“ vételt kínálnak a könnyen rászedhető embereknek.

A rendőrség arra is felhívja a figyelmet, hogy sok esetben olyan csalókról van szó, akik elsősorban igyekeznek a nyugdíjasok bizalmába férkőzni, majd bejutni az otthonukba, megtalálni a megtakarított pénzüket és egy óvatlan pillanatban meglopni őket. „Ezért a rendőrség arra figyelmeztet, hogy a nyugdíjasok sose engedjenek be ismeretlen személyeket az otthonukba, ne maradjanak velük egyedül és főleg a jelenlétükben ne vegyenek elő pénzt. A csalók sokféle módszert és manipulatív technikát ismernek arra, hogy miként csalják ki a pénzüket, illetve fosszák meg őket az egész életen át gyűjtögetett megtakarításaiktól” – mondta el a rendőrségi szóvivő.

Megosztás