Ingyenes parkolás a kórházaknál - új javaslat készül

A lakosságnak tetszik a parkolási díj elengedésének az ötlete, azonban továbbra is panaszkodnak a parkolókban meglevő kevés helyre és a további parkolással kapcsolatos gondokra – derül ki a kórházakban szétosztott kérdőívekből, amelyek segítségével az egészségügyi tárca fel akarja mérni a látogatók és a kórházi személyzet új rendszerrel kapcsolatos elégedettségi szintjét.
Újabban a kórházakba azok is autókkal érkeznek, akik korábban másféle módon jutottak el oda. Sőt, az ingyenes parkolás bevezetésének lehetőségével a ravasz spekulánsok is élni kezdtek: kocsijukat annak ellenére a kórháznál parkolják le, hogy más az úticéljuk. A legrosszabb a helyzet ott, ahol a kórházak városközpontok, fontos hivatalok és közlekedési csomópontok közelében vannak.
A páciensek és kórházi alkalmazottak által kitöltött kérdőívekből tehát kiderült: az új rendszernek megvannak a maga hiányosságai, amelyek egyike az üres parkolóhelyek hiánya, s amiatt egyes sofőrök akár a kórházak ellátását biztosító járművek és a mentőkocsik részére fenntartott parkolóhelyekre is képesek beállni, ezzel nagy káoszt okozva. A nyitrai kórházban adott kérdőíves válaszokból például kiderült, hogy egy-egy üres parkolóhely meglelése akár 20 percet is igénybe vehet, s emiatt további parkolóhelyek létesítését igénylik. A kassai Louis Pasteur Kórház esetében is hasonló gondok merültek fel.
Pozsonyban semmi sem változott
Egyes kórházakban változatlan a helyzet, így például a Pozsonyi Egyetemi Kórházban (UNB) is, ahol a parkolót egy magánkézben levő társaság működteti. „A kórház felbontotta a ZIPP-S társasággal a parkolóhelyek biztosításáról kötött koncessziós szerződést. Az azonban ezt nem vette figyelembe, s emiatt az UNB vezetése további lépéseket fontolgat“ – magyarázta Eva Kliská kórházi szóvivő.
A nagyszombati kórház vezetése úgy véli, hogy az lenne a legjobb megoldás, ha óránként 1 eurót kellene fizetni a parkolásért. A kassai kórház illetékesei szerint a parkoló járművek maximális számának egyeznie kellene a parkolóhelyek számával, de ez nem mindig van így, a legtöbbször több autó áll a parkolóban, olyan helyeket is elfoglalva, ahol akadályozzák a forgalmat. Evégett vagy a parkolást kellene szigorúbban szabályozni, vagy pedig további parkolóhelyeket kellene létesíteni – szögezte le Stašková kórházi szóvivő. Mivel a pozsonyi székhelyű Nemzeti Onkológiai Intézet (NOÚ) pácienseinek és dolgozóinak többsége elégedett az ottani parkolási rendszerrel, azon egyelőre nem akarnak változtatni.
A kórházak még a minisztériumi döntésre várnak, ugyanis még folyamatban van az októberi kérdőíves válaszok összegezése. Az azokban szereplő kérdéseket az egyes kórházak a tárcával együtt javasolták – mondta Zuzana Eliášová minisztériumi szóvivő.
Az SPA múlt héten egy levelet küldött a tárcának. „A Tomáš Drucker egészségügyi miniszterrel megvalósuló találkozón egyebek mellett azt is be szeretnénk mutatni, hogy külföldön miként oldják meg a parkolási gondokat az egészségügyi létesítmények előtt és azok környékén“ – mondta el az SPA szóvivője, Jana Jurèišinová.
Más partnerekkel történő együttműködésben?
A Szlovák Parkolási Társulás, az SPA rámutat, hogy a kórházak melletti statikus forgalom nem működhet ingyenes alapon, mert ez esetben nem szabályozható. „Ahogy az bebizonyosodott, sok kórháznál nincs elegendő parkolóhely, s a kórházaknak nincs elég pénzük újabbak építésére. Pénzeszközökre van szükség az egészségügyi ellátás biztosításához és ennek része a parkolás megoldása is“ - hívja fel a figyelmet az SPA.
A kérdés tehát az, hogy a páciensek az egészségügy további szükségletei rovására ingyen akarnak-e parkolni, vagy fizetnek majd azért, hogy méltányos áron kulturált módon parkolhassanak. Az utóbbi érdekében további partnerekkel kellene együttműködni a szaktárcának.
