INEKO: az állam nem ad reális adatokat az autópálya-építésről

Ezért az intézet saját interaktív térképet készített, amelyen összefoglalta az összes elérhető adatot az egyes útszakaszokról. Például a közlekedés intenzitásáról, az adott utak előkészítésének fokáról, az építkezés elkezdésének és befejezésének általuk becsült idejéről. A térkép szerda óta elérhető a www.cesty.ineko.sk honlapon, s azt az intézet rendszeresen aktualizálja és további információkkal bővíti majd.
„Sajnos olyan helyzetben vagyunk, hogy a minisztérium és az autópálya-társaság kudarcot vallanak az átláthatóság és az alapinformációk nyújtása terén ezeket a projekteket illetően. Ezért döntöttünk úgy, hogy legalább részben pótolni próbáljuk az átláthatóságot” – tájékoztatott Ján Kovalèík, az INEKO elemzője.
Szerinte ugyanis amennyiben reálisak az állam és a Nemzeti Autópálya-kezelő Társaság (NDS) által bemutatott időpontok, akkor a 2020-2027 közötti időszakban az NDS-nek meg kellene háromszoroznia az éppen zajló építkezések számát és teljes hosszát. „Ez pedig teljesen kizárt. Ez abban az esetben sem lenne lehetséges, ha professzionális, csúcsmódon irányított társaságról lenne szó” – tette hozzá az elemző.
Például a D1-es autópálya Nagyturány (Turany) és Gombás (Hubová) közötti vagy a D3-as autópálya Zsolna és Kiszuceújhely (Kysucké Nové Mesto) közti szakaszán az INEKO szerint a politikusok végre bevallják a befejezés valós időpontját, másutt azonban az elemzők szerint teljesíthetetlen elvárásokat tartanak életben. A Nagyturány–Gombás szakaszt illetően az NDS 2020 végére becsli az építkezés kezdetét, az építkezés befejezését 2026-ra tervezik. A D3 említett szakaszán az építkezés kezdetének becsült ideje 2021, a vége pedig 2024.
Az intézet a szerdán bemutatott térképpel akarja támogatni a nyilvános vitát, amely az egyes szakaszok megépítésének sürgősségéről szólna. Az INEKO szerint ugyanis "paradox módon egyes gyengén kihasznált útszakaszokat", például az R2-es gyorsforgalmi utat Rimaszombat, illetve az R7-es gyorsforgalmi utat Dunaszerdahely irányában sokkal korábban kezdenék építeni, mint a „sürgős útszakaszokat Szlovákia északi részén”.
Azokat azonban objektívan nézve nem is lehet korábban elkezdeni építeni, mivel az utóbbi években elhanyagolták az építkezések előkészítését. Az INEKO szerint a kilátásokat tovább rontja a nem szükséges útszakaszoknak szentelt túlzott figyelem. „Hiányzik a projektek világos, nyílt prioritássá tétele” – hangsúlyozta Kovalèík. Az INEKO hasonló projektet, vagyis interaktív térképet akar készíteni az első osztályú utakról és a vasútvonalakról is.