Illegális hadsereg alakul Szlovákiában?

„A rendőrség látókörébe kerül valamennyi olyan csoportosulás, amelyek esetében fennáll annak a gyanúja, hogy esetleg valamilyen bűncselekményt vagy szabálysértést követhetnének el“ -- reagált a magát Szlovák Felszabadító Hadseregnek (SOA) nevező csoport keletkezésére az Országos Rendőrkapitányság szóvivője, Michal Slivka. Többet azonban taktikai okokból nem volt hajlandó elárulni.
Az illegális hadsereg megalapítói a közösségi hálón azt írták, hogy céljuk az igazságosság és rend fenntartása az országban. A csoportosulás tagjai tartalékos katonák, rendőrök és átlagpolgárok is lehetnek. Előnyben részesítik azonban a katonákat és rendőröket, akik fegyvertartási engedéllyel, valamint önvédelmi és fegyvertartási ismeretekkel rendelkeznek. Ha átmennének a tesztelésen, akkor egyenruhát, lőszert, fegyvereket, szolgálatukért pedig anyagi juttatást is kapnának.
Az oldalt hétfőig több mint 470-en kedvelték, ám azóta a számuk folyamatosan nőtt. Egy tartalékos katona T-55-s tankot is felkínált nekik. Az azzal kapcsolatos viták során a privigyei (Prievidza) Daniela M. képviselte őt, aki azonban nem volt hajlandó válaszolni a sajtó kérdéseire. majd rövid idő múlva az oldal rejtélyes módon eltűnt.
Vékony jégen táncolt a csoport, hiszen hadsereget csak a fegyveres erőkről szóló törvény alapján lehet alakítani. Bármilyen másféle csapat illegálisnak számít, akárcsak a létrehozására vonatkozó igyekezet is. Daniel Milo, szélsőséges megnyilvánulásokkal foglalkozó szakember úgy véli, hogy mindez az állam ellen irányuló bűncselekménynek minősülhet.
„Az esetben, ha egy ilyen fegyveres csoportosulás létrehozása engedély nélküli fegyverek és lőszerek beszerzését is jelentené, akkor az nem engedélyezett fegyverkezésnek számítana“ – tette hozzá Milo.
Roman Rybák ügyvéd, az SZK Fegyveres Erőinek volt jogásza azt állítja: többféle bűncselekmény is szóba jöhet. A nem engedélyezett fegyverkezésen kívül a szervezett bűnszövetkezet létrehozásának bűncselekménye is felmerül. „Õk valamiféle felszabadító mozgalomnak tettetik magukat, de annak a megalakulása a mi feltételeink között nem indokolt“ – véli az ügyvéd.
Ha a rendőrség tudomást is szerezne arról, hogy ilyen bűncselekményre került sor, akkor Rybák szerint problémát jelentene a tettesek leleplezése. „Nehéz bebizonyítani azt, hogy ki a bűnös, ki szervezte a történteket, és az érintetteket nehéz is megtalálni“ - magyarázta Rybák. Főleg akkor, ha a tettet a külföldi székhelyű közösségi hálók segítségével követték el. Nehéz ugyanis a bizonyítékul szolgáló anyagok összegyűjtése.
A szlovák titkosszolgálat (SIS) betilthatná az illegális hadsereg oldalát. „A SIS-nek jogában áll a bíróságot a webszékhely működésének vagy a doménnévhez történő hozzáférés korlátozására kötelező parancs kiadására kérni“ – állítja a belügyi tárca. A SIS akkor rendelkezne ilyen jogkörrel, ha az adott oldal terrorizmust, politikai vagy vallási szélsőségességet propagáló gondolatokat terjeszt. „Problémát jelent az a tény is, hogy a szlovákiai bíróság ilyen utasítását az Egyesült Államokban székhellyel rendelkező közösségi hálók üzemeltetőinek nem kellene figyelembe venniük“ – tette hozzá a tárca. A SIS ugyanakkor nem válaszolt a sajtó kérdéseire.
Milo úgy véli, hogy az oldalról származó hozzáférhető értesülések azt jelzik: egyelőre semmiféle létező szervezetről nincs szó.
„Az egyik ismert neonáci szerver műhelyéből származó katonai műszaki berendezésekről készített fotókon és videófelvételeken kívül másféle konkrétum nem található az oldalon, tehát ez a ténykedés még csak az előkészítés szakaszában van“ – tette hozzá Milo, aki úgy véli: egyelőre nehéz ezt úgy értékelni, hogy a csoport veszélyt jelentene Szlovákia számára.
Nem ez az első ilyen jellegű szlovákiai ténykedés. Tavaly a sajtó hívta fel a figyelmet arra a csoportra, amely fegyverekkel gyakorlatozott, és az is kiderült, hogy az iskolákba járó gyerekek körében hogyan terjesztették a radikális eszméket. Irena Biháriová, az Emberek a rasszizmus ellen egyesület elnöke azt gondolja, hogy az ilyen ténykedés mögött valójában önmegvalósítási vágy rejtőzik. „A fegyverekkel történő játszadozás egyfajta új identitás érzésével kecsegteti őket“ – fejtette ki Bihariová.